Strona głównaEmeryturaByli opozycjoniści z PRL dostaną wyższe emerytury. Zmiana przepisów

Byli opozycjoniści z PRL dostaną wyższe emerytury. Zmiana przepisów

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zmieniającą z nieskładkowych na składkowe status okresów niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 r., które powstały na skutek represji politycznych. Ustawa znosi także ograniczenia zaliczania do stażu ubezpieczeniowego nie więcej niż 5 lat takich okresów. Dzięki zmianom regulacji możliwy będzie wzrost emerytur i rent opozycjonistów prześladowanych w latach PRL.
Byli opozycjoniści z PRL dostaną wyższe emerytury. Zmiana przepisów [© piccaya - Fotolia.com] Nowelizację ustawy o i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyjęto z uwagii na byłych opozycjonistów i ich działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego.
Dotychczas za okresy składkowe prawo uznawało m.in. pracę dla organizacji opozycyjnych czy czas internowania. Niewykonywanie pracy ze względu na represje polityczne - przy obliczaniu stażu ubezpieczeniowego - uznawał za okres nieskładkowy i uwzględniajał maksymalnie 5 lat takiego okresu. Wyjątkiem była sytuacja, w której pracownik zwolniony z pracy w wyniku represji politycznych, został do niej przywrócony na mocy ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne. Okres pomiędzy zwolnieniem a przywróceniem do pracy uznawany jest wówczas za okres składkowy. 5-letnie okresy nieskładkowe dotyczyły tylko tych osób, których nie objęła ustawa z 1989 r.
Od dnia wejścia w życie ustawy, okresy niewykonywania pracy na skutek represji politycznych, przed 4 czerwca 1989 roku, będą uznawane za okresy składkowe, uwzględniane w stażu ubezpieczeniowym w pełnym wymiarze, bez dotychczasowego 5-letniego ograniczenia. Okresy te należy potwierdzić dokumentami lub zeznaniami świadków, które weryfikowane będą przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia następować ma na wniosek uprawnionego.
Przyjęte rozwiązanie pozwoli przynajmniej częściowo poprawić sytuację byłych opozycjonistów - ofiar represji politycznych w latach PRL.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy