Strona głównaEmeryturaDoradcy w ZUS podpowiedzą kiedy warto przejść na emeryturę

Doradcy w ZUS podpowiedzą kiedy warto przejść na emeryturę

Wahasz się czy przejść na emeryturę czy może jednak dalej pracować? Nie wiesz jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury? Już wkrótce w rozwiązaniu tych problemów pomoże ci doradca emerytalny. Od lipca we wszystkich placówkach ZUS na przyszłych emerytów czekali będą doradcy emerytalni, których zadaniem będzie wyjaśnienie, kiedy warto zostać emerytem, tak by wysokość emerytury była możliwie najbardziej korzystna.
Doradcy w ZUS  podpowiedzą kiedy warto przejść na emeryturę [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Nie wszyscy klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą na swojego doradcę czekać aż do lipca. Właśnie rozpoczął się pilotaż projektu pod nazwą doradcy emerytalni ZUS. Zakład w dwóch swoich oddziałach już sprawdza rozwiązanie, zanim wejdzie ono w życie w całym kraju.

– Pomysł powołania doradców emerytalnych jest naszą odpowiedzią na , które wejdą w życie 1 października – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Doradca, który doskonale porusza się w zawiłościach sytemu emerytalnego wyjaśni klientom ZUS - potencjalnym emerytom nie tylko to, od czego zależy wysokość emerytury, ale także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez przyszłego emeryta momentu .

– Doradcy pośrednio podpowiedzą, który moment jest tym optymalnym do przejścia na emeryturę tak żeby wysokość świadczenia z ZUS była jak najbardziej korzystana, ale ostateczną decyzję w tej sprawie zawsze podejmie sam klient – dodaje Iwona Kowalska.

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.

W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Właśnie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego w ZUS w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom. Ma on na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu . W celu skorzystania z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

– Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

Zakład przypomina jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

ZUS

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 18:09:29, 05-05-2017 ~gość: 109.173.209.xxx

    Pomyłka a mianowicie wniosek o emeryturę trzeba złożyć co najmniej 30 dni przeddniem przejścia na emeryturę,mozna wcześniej,natomiast jeśli się spóznisz,to przesuwasz emeryturę o 1 m-c

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X