Strona głównaEmeryturaDziedziczenie emerytury

Dziedziczenie emerytury

W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury jest zróżnicowane i zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W iniejszym artykule zajmiemy się dziedziczeniem świadczeń pochodzących z obowiązkowych składek emerytalnych - wpłaconych na I filar (ZUS) i II ilar (OFE).
Dziedziczenie emerytury [© Scott Griessel - Fotolia.com] Środki zebrane w I filarze nie podlegają dziedziczeniu po śmierci śmierci ubezpieczonego. Rodzina ubezpieczonego może jednak otrzymać swiadczenie również po jego śmierci. Jeżeli współmałżonek zmarłego nie pracuje i ukończył 50 lat, otrzyma rentę rodzinną. Jeśli jednak nie ukończył 50 lat, świadczenie mu nie przysługuje. Rentę rodzinną otrzymują również dzieci zmarłego - do czasu ukończenia nauki.

Inaczej jest w II filarze - tu wpłacone składki są dziedziczone, po śmierci ubezpieczonego 50 procent zgromadzonych środków jest przekazywanych osobom do tego uprawnionym - wskazanym przez samego ubezpieczonego. Pozostałe 50 procent środków, zgromadzonych na koncie osoby ubezpieczonej jest transferowane na rachunek współmałżonka w funduszu emerytalnym.

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 16:37:41, 04-04-2012 ~gość: 89.79.108.xxx

    Szanowna Pani, proszę ponownie zapoznać się z ustawą i nie wprowadzać czytelników w błąd. Renta rodzinna przysługuje tylko wtedy kiedy świadczenie emerytalne(lub przedemerytalne) nabyte jest z tytułu niezdolności do pracy. Pozdrawiam, Maciej Samsel.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X