Strona głównaEmeryturaEmeryci i renciści piszą pozwy

Emeryci i renciści piszą pozwy

Do polskich sądów i oddziałów ZUS wpływają tysiące pozwów wystosowanych przez emerytów i rencistów domagających się wyrównania wypłacanych im świadczeń od dnia przyznania zaniżonej emerytury.
W kserokopię takiego pozwu zaopatrzyć można się bez trudu w wielu polskich miastach, są one rozprowadzane w okolicach bazarów i kościołów. Według autora formularza renciści i emeryci, których świadczenia nie są podnoszone, i którzy nie otrzymują wyrównania za poprzednie lata powinni dochodzić swoich praw w sądach.

Zgodnie z ustawą z 1998 roku o emeryturach i rentach wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych organ rentowy miał ponownie ustalić wysokość świadczeń przyznanych przed 1999 rokiem. W stosunku do osób urodzonych przed 01.01.1930 r. przeprowadzono już przeliczenie wysokości rent i emerytur. Dla urodzonych po 31.12 1929 r. przyjęty został inny harmonogram postępowania.

Ponieważ w przepisach nie ma mowy o wyrównywaniu świadczeń za poprzednie lata emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia od dnia, w którym będą one podlegały ponownemu obliczeniu.

Prezes ZUS próbując ostudzić entuzjazm i nadzieje wnioskodawców wyjaśnia, iż nadsyłane masowo pozwy nie znajdują uzasadnienia tak w obecnym, jak i przeszłym stanie prawnym.

Wpływające do ZUS pozwy oraz skargi nie mając żadnych podstaw prawnych niepotrzebnie obciążają ubezpieczonych kosztami rozpraw sądowych.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:16:46, 14-11-2006 rencista 8

    W powyzszym tekscie: Emeryci i renciści piszą pozwy piszecie na końcu nie prawdę, wprowadzając ludzi w błąd. Nie jestem prawnikiem ale interesuję się tą sprawą poniewarz jestem rencistą.W wyszukanych przezemnie przepisach wygląda to inaczej. USTAWA


    z dnia 6 lipca 1995 r.


    o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw.


    (Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1995 r.)




    Art. 1. W ustawie z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1993 r. Nr 127, poz. 583 i Nr 129, poz. 602, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17) w art. 17 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
    "3. Procentowy wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, ulega podwyższeniu o jeden punkt procentowy w terminie każdej kolejnej waloryzacji aż do osiągnięcia 100% przeciętnego wynagrodzenia."


    Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r. Dlatego uważam że podstawy prawne są, lub się mylę. Proszę o odpowiedz.
    ... zobacz więcej
  • 11:37:18, 14-11-2006 Bates

    Wydaje mi się, że nie masz racji... Podstawa prawna jest z tym, że ZUS nie miał obowiązku przeliczać świadczeń. Taki obowiązek został wprowadzony dopiero od dnia 1 marca 2005 roku (zgodznie z ustawą z dn. 16 lipca 2004 r.). Ta ustawa wprowadza dopiero harmonogrma przeliczania świadczeń. Podkreślam, że sam nie jestem prawnikiem... więc może wypowie się ktoś inny.

    Pozdrawiam.
  • 22:20:54, 22-11-2006 samouk

    I ja też jestem pokrzywdzony przez niedośc ze szwankujace zdrowie to jeszcze przez Państwo Polskie nienormalnym naliczaniem renty inwalidzkiej. W 1980 roku wysiadlo mi zdrowie ( nie choroba zawodowa) i od tego czasu co roku mam zaniżaną rentę inwalidzką. Ma się to tak że wyliczona renta było to 165% średniej krajowej do podstawy wyliczenia czyli dało to ~80 do wyplaty wyplacanej średniej krajowej ale po tylu latach i reorganizacjach wyplacanych świadczeń na dzień dzisiejszy wynosi zaledwie 51% średniej krajowej. Moje pytanie ? gdzie podziała się ta roznica jak zubozalo moje zycie mój standart zycia kiedy to w latach 80-tych leki mialem bezpłatnie świadczenia medyczne bezpłatnie, Dziś za to wszystko musze płacic ! Czy tak miał wygladac ten system, czy ze swoim schorzeniem muszę szukac pracy w zakłdzie pracy chronionej który to znowu zaklad wykorzystuje pracownika gorzej jak ekonom chlopa panszczyźnianego,. Zwracajac sie do Ministra i do Rzecznika praw obywatelskich parę lat temu gdy juz była nadzieja że odzyskamy zabrane "chociaż częściowo" pieniadze przez P{anią Premier Suchocką odpowiedź tych aktualnych wladz była " brak pieniedzy w kasach polskich bankow, trudna sytuacja Polski..." " a moja?" dziwiłem się ze jest tak duzo samobojstw nawet wsrod ludzi wykształconych , diwilem się ze jest tylu bezdomnych bez pracy, dziwi mnie też do dzis stan rozwoju administracji dziennikarstwa ( nie wiem kto tych dziennikarzy kształci ale źle postepuja dziennikarze w swoich komentarzach" i będe się dalej pewnie dziwil; aż do czasu jak moj znajomy któregos dnia zabraklo pieniędzy na leki i pogotowie za późno przyjechalo. Pozdrawiam i jestem pełen nadziei i jeszcze optymizmu.
    ... zobacz więcej
  • 21:40:09, 15-12-2019 gynek66

    Pisać dalej będziemy czytać, coś dopiszemy.
    pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy