Strona głównaEmeryturaEmeryturę warto przeliczyć na nowo

Emeryturę warto przeliczyć na nowo

Nowe przepisy emerytalne obowiązujące od 1 maja 2015 r. wprowadzają zmiany w wyliczaniu kapitału początkowego. Dzięki nim zwiększą się emerytury osób, które przed 1999 r. studiowały albo opiekowały się dzieckiem. Zmienione przepisy emerytalne sprawiły, że zyskają nie tylko przyszli emeryci, lecz także obecni. Wystarczy przeliczyć swoje świadczenia na nowo.
Emeryturę warto przeliczyć na nowo [© yurolaitsalbert - Fotolia.com] Do obliczania korzysta się między innymi z tablic trwania życia. Zawierają one dokładne dane opracowane przez Główny Urząd Statystyczny, pokazujące, ile – według statystyk – lat życia nam pozostało.

- W tej chwili osoba przechodząca na emeryturę może mieć średnie dalsze trwanie życia wzięte nie z tablicy obowiązującej w momencie złożenia wniosku, ale z tej, która obowiązywała wtedy, kiedy ta osoba osiągnęła wiek emerytalny – mówi serwisowi infoWire.pl Ewa Bednarczyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podczas ustalania świadczenia pod uwagę bierze się tablicę pozwalającą na wyliczenie .

Dotychczas przy obliczaniu wysokości emerytury okres studiów ukończonych przed 1999 r. uwzględniany był w kapitale początkowym w wymiarze ograniczonym do 1/3 okresów składkowych przebytych do końca 1998 r. Teraz w wyliczeniach pod uwagę brane będą również okresy składkowe po roku 1998.

- Zmiana polega na tym, że przy ustalaniu emerytur okresy studiów wyższych można uwzględnić w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 wszystkich udowodnionych okresów składkowych do momentu złożenia wniosku o emeryturę – wyjaśnia Ewa Bednarczyk.

Innymi okresami nieskładkowymi, których dotyczą zmiany, są okresy opieki nad dzieckiem. Do tej pory były one obliczane po 0,7% podstawy wymiaru kapitału początkowego. Od 1 maja przelicznik ten wzrósł do 1,3%.

Osoby, które chcą mieć świadczenia emerytalne przeliczone na nowo, mogą składać wnioski do ZUS. Ma on na ich rozpatrzenie 60 dni.



infoWire.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy