Strona głównaEmeryturaEmerytury: "nie" dla 67 lat, "tak" dla zmian mundurówek

Emerytury: "nie" dla 67 lat, "tak" dla zmian mundurówek

Rząd nie zdołał przekonać Polaków do podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Opór społeczny przeciwko temu rozwiązaniu nie maleje - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Z akceptacją większości Polaków spotyka się natomiast reforma systemu emerytalnego służb mundurowych. Co więcej, większości podobała się także propozycja włączenia służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.
Emerytury: "nie" dla 67 lat, "tak" dla zmian mundurówek Polacy w ogromnej większości są niechętni wydłużaniu aktywności zawodowej poprzez zmianę ustawowego wieku emerytalnego. Przeciw wieku emerytalnego mężczyzn jest obecnie 82% dorosłych, za tym rozwiązaniem opowiada się jedynie niespełna co szósty ankietowany (16%). Podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego kobiet sprzeciwia się 88% badanych, popiera je tylko co dziewiąty respondent (11%).

Stosunek do podniesienia wieku emerytalnego mężczyzn wiąże się ze stosunkiem do podwyższenia wieku emerytalnego kobiet. Ponad cztery piąte dorosłych Polaków (82%) sprzeciwia się zarówno jednemu, jak i drugiemu rozwiązaniu. Niewielka grupa (6%) jest przeciwna wydłużaniu aktywności zawodowej kobiet, ale skłonna byłaby zgodzić się na dłuższą pracę mężczyzn. Podniesienie wieku emerytalnego obu płci akceptuje zaledwie co dziesiąty badany.

Zwolennikami rządowej propozycji są relatywnie najczęściej mieszkańcy miast liczących ponad 500 tys. ludności (25%), osoby z wyższym wykształceniem (27%) oraz badani stosunkowo dobrze sytuowani – o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (29%). W grupach społeczno–zawodowych podwyższenie wieku emerytalnego obu płci częściej niż przeciętnie akceptują kadra kierownicza i specjaliści (27%) oraz właściciele firm (27%).

Zdecydowana większość badanych (80%) popiera zaostrzenie zasad nabywania uprawnień emerytalnych przez żołnierzy, policjantów oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych. Przeciw planowanym zmianom jest zaledwie 15% ankietowanych. Większość dorosłych Polaków nie tylko popiera zaplanowane przez rząd , ale opowiada się za dalej idącym rozwiązaniem: za włączeniem żołnierzy, policjantów oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Stosunkowo najczęściej przeciwni im są ludzie młodzi: do 24 roku życia, uczniowie i studenci. Przeważająca część z nich uważa, że służby mundurowe powinny mieć odrębny system emerytalny. Jednak także wśród nich dominuje pogląd, że żołnierze, policjanci i inni funkcjonariusze służb mundurowych powinni – jak chce rząd – uzyskiwać uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy i ukończeniu 55 roku życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:08:14, 22-09-2012 ~gość: 82.143.146.xxx

    Zgadzam się.
  • 21:42:29, 26-09-2012 alicjakffiatuszek

    a ja jestem 2 x na tak.
  • 22:16:54, 26-09-2012 eledand

    Witaj a jeżeli nie przepracujesz 40 lat i nie zapłacisz składek to będziesz miała BARDZO DOBRĄ EMERYTURĘ>


    Wystarzy Tobie na utrzymanie i na zapłacenie 100% Lekarstw.
    Pozdrawiam....
    Przepracowałam ponad 40 lat i mogę na ten temat cokolwiek powiedzieć...

    Żyjmy do bogatej starości...............

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy