Strona głównaEmeryturaJak w prosty sposób podwyższyć emeryturę

Jak w prosty sposób podwyższyć emeryturę

Na wysokość emerytury ma wpływ nie tylko miesiąc, w którym na nią przechodzisz. Znaczenie może mieć również konkretny dzień miesiąca, w którym zdecydujesz się złożyć wniosek o emeryturę.
Jak w prosty sposób podwyższyć emeryturę  [Fot. Miljan Živković - Fotolia.com] Zanim zdecydujesz się zakończyć pracę zawodową, wypełnić wniosek o emeryturę i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, warto dobrze przemyśleć każdy krok. Okazuje się, że na wysokość świadczenia wpływ może mieć dzień rozwiązania umowy o pracę, w ZUS, a nawet konkretny dzień miesiąca.

Nie czekaj do końca miesiąca

Jeśli rozwiążemy umowę o pracę ostatniego dnia miesiąca, pracodawca wręczy nam świadectwo pracy i jeszcze tego samego złożymy wniosek o emeryturę w ZUS, to emerytura będzie nam przysługiwała od następnego dnia po rozwiązaniu . Zatem dopiero od następnego miesiąca. Jeżeli rozstaniemy się z pracodawcą co najmniej na dwa dni przed końcem miesiąca i taka data będzie widniała na świadectwie pracy, złożymy wniosek o emeryturę w ZUS, to będzie się nam należała jeszcze za ten miesiąc – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
Oficjalne zakończenie kariery zawodowej pod koniec miesiąca, ale nie w ostatnim, dniu daje możliwość otrzymania pensji za prawie cały miesiąc. Dodatkowym bonusem jest to, że w przypadku złożenia wniosku o emeryturę pod koniec miesiąca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie za cały miesiąc. W takiej sytuacji otrzymasz wynagrodzenie z dwóch źródeł, tj. od pracodawcy oraz z organu rentowego.

Najlepiej po dniu swoich urodzin

Jeśli składasz wniosek o emeryturę dokładnie w tym miesiącu, w którym osiągasz (dla kobiet – 60 lat, dla panów – 65 lat) to dzień, w którym to zrobisz nie ma znaczenia. Inaczej sprawa wygląda, kiedy masz zamiar złożyć wniosek o emeryturę w następnych miesiącach pod swoich 60 czy 65 urodzinach. Tutaj liczy się każdy dzień. Istota tkwi w sposobie wyliczania świadczenia.

Do obliczenia emerytury przyjmujemy między innymi średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat. Jeśli kobieta urodziła się 15 stycznia i złożyłby wniosek między 15 grudnia a 14 lutego, to wtedy do wyliczenia wysokości emerytury przyjmiemy średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat. Natomiast, gdy wniosek trafi do ZUS po 15 lutym, to do wyliczenia emerytury przyjmiemy dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat i jednego miesiąca. Średnie dalsze trwanie życia dla takiej osoby jest wtedy o jeden miesiąc krótsze, zatem ustalona wysokość świadczenia do wypłaty będzie nieco wyższa..

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich potencjalnych emerytów, aby odwiedzając placówki Zakładu kierowali swe kroki do . Specjalista od emerytur wytłumaczy od czego zależy wysokość emerytury, wyjaśni mechanizm waloryzacji składek oraz wskaże najkorzystniejszy wariant w przejściu na świadczenie. Doradca pomoże również w obliczeniu przyszłej emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego.

ZUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy