Strona głównaEmeryturaKiedy złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Kiedy złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 roku. Warunki trzeba spełnić do końca 2008 roku, ale z wnioskiem można wystąpić później
Kiedy złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? [© ISO K° - photography - Fotolia.com] Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. będą mogły skorzystać z prawa wcześniejszego przejścia na emeryturę pracowniczą, po spełnieniu warunków dotyczących wieku i stażu, a w niektórych przypadkach także całkowitej niezdolności do pracy, nie później niż do 31 grudnia 2008 r. Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 r.

Pracownice te muszą jednak pamiętać o tym, że aby nie utracić prawa do emerytury wcześniejszej, wniosek o emeryturę muszą złożyć przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat).

Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę?

Kobieta urodzona 1 stycznia 1949 r. wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą powinna złożyć nie później niż 31 grudnia 2008 r. W dniu 1 stycznia 2009 r. ukończy 60 lat. Jeżeli wniosek o emeryturę zostanie zgłoszony w styczniu 2009 r., podstawą prawną przyznania emerytury będzie stanowił przepis art. 24 ustawy emerytalnej. Konsekwentnie – emerytura zostanie obliczona na nowych zasadach. I tak, jeżeli kobieta:

1. nie jest członkiem OFE, to emeryturę będzie miała obliczoną według mieszanego sposobu (80% emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad i 20% emerytury obliczonej według nowych zasad).
2. jest członkiem OFE, to ze względu na to, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości wycofania się z OFE, emerytura zostałaby obliczona wyłącznie według nowych zasad.

Rozważając zgłoszenie wniosku o emeryturę w 2008 r. bądź w 2009 r., należałoby brać pod uwagę również fakt, z jakiego okresu uwzględnione będą zarobki przy ustalaniu wysokości emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad. Kobieta, która chciałaby, aby do obliczenia wysokości emerytury zostały przyjęte zarobki z 10 kolejnych lat 1988 – 1997, wniosek o emeryturę powinna zgłosić w 2008 r. Zgłoszenie wniosku w 2009 r. skutkuje uwzględnieniem w podstawie wymiaru zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających zgłoszenie wniosku, tj. z lat 1989 – 2008.

Podstawa prawna:
• art. 46 w zw. z art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2004 r., Nr 39 poz.353 ze zm.)

oprac. Anna Krupińska
http://www.ubezpieczeniaspoleczne.pl/

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy