Strona głównaEmeryturaNieustające "nie" dla zmian emerytalnych

Nieustające "nie" dla zmian emerytalnych

Przeciw podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego mężczyzn jest 79 procent dorosłych, za tą propozycją opowiada się niespełna jedna piąta Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego kobiet sprzeciwia się 86 procent badanych, a popiera to rozwiązanie tylko co dziewiąty ankietowany.
Nieustające "nie" dla zmian emerytalnych Przeciwnicy podwyższania wieku emerytalnego przeważają we wszystkich grupach. Zwolennikami rządowej propozycji są relatywnie najczęściej mieszkańcy miast liczących ponad 500 tys. ludności (25%), osoby z wyższym wykształceniem (23%) oraz badani stosunkowo dobrze sytuowani – o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (21%). W grupach społeczno-zawodowych podwyższenie wieku emerytalnego obu płci akceptują przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści (28%) oraz właściciele firm (26%).

Sprzeciw wobec obu płci dominuje także w elektoratach wszystkich najważniejszych ugrupowań politycznych, z wyjątkiem PO. Opinie wyborców głównej partii rządzącej są bardziej zróżnicowane – również wśród nich największą grupę stanowią przeciwnicy podnoszenia wieku emerytalnego, jednak co trzeci akceptuje jego podniesienie dla obu płci, a niemal co piąty sprzeciwia się dłuższej pracy kobiet, ale nie odrzuca możliwości wydłużenia czasu pracy mężczyzn.

Uzgodniony przez partie rządzące w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, zakładający możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i pobierania połowy przysługującego świadczenia, jest w ocenie większości Polaków niezadowalający. Dwie trzecie badanych (66%) uważa, że w zbyt małym stopniu wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Z kolei co ósmy respondent (13%) sądzi, że zawarte porozumienie w zbyt małym stopniu uwzględnia potrzeby budżetu państwa wynikające ze starzenia się społeczeństwa. Tylko 11% ankietowanych dobrze ocenia wypracowane przez koalicjantów rozwiązanie.

Przyjęty przez PO i PSL kompromis w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego popiera zaledwie 19% badanych, podczas gdy trzy czwarte (75%) jest mu . Stosunkowo najwięcej zwolenników proponowanego rozwiązania jest wśród mieszkańców dużych, ponadpółmilionowych miast (32%), badanych z wyższym wykształceniem (28%) i najlepiej sytuowanych – o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (29%). W grupach społeczno-zawodowych przyjęte ustalenia najczęściej aprobują właściciele firm (41%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy