Strona głównaEmeryturaOFE czy ZUS? Czy wybór będzie miał wpływ na wysokość emerytury?

OFE czy ZUS? Czy wybór będzie miał wpływ na wysokość emerytury?

Ostatni tydzień, w którym można zdeklarować czy chcemy pobierać emeryturę tylko z ZUS czy również z OFE. Od tygodni kwestia tego wyboru budzi emocje i jest tematem licznych porad, zarówno ekonomistów jak i „zwykłych” ludzi. Tymczasem okazuje się, że wybór może wcale nie mieć wpływu na wysokość naszego przyszłego świadczenia.
OFE czy ZUS? Czy wybór będzie miał wpływ na wysokość emerytury? [© smoczysen - Fotolia.com] Ponad milion - mniej więcej tylu klientów Otwartych Funduszy Emerytalnych złoży do końca lipca, czyli przed upływającym wtedy terminem, deklaracje o chęci pozostania w OFE. Według danych na koniec ubiegłego tygodnia ich liczba przekroczyła 686 tysięcy. Obserwatorzy rynku szacują jednak w portalu Money.pl, że podobnie jak w przypadku składania dorocznych deklaracji PIT, największa liczba wniosków przyjdzie do ZUS w ostatnich dniach lipca i milion zostanie przekroczony.

Dla OFE sukces to jednak marny. Przy takiej liczbie deklaracji będzie to oznaczało, że tylko w przyszłym roku całkowite wpływy do OFE przekroczą miliard złotych, czyli mniej więcej tyle, ile do tej pory fundusze dostawały w jednym miesiącu. Eksperci nie mają wątpliwości: OFE zostały przez rząd zmarginalizowane.
- Można zostać - na tak zadane pytanie, wyraźnie jednak bez przekonania, odpowiada w rozmowie z Money.pl Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku. Sam twierdzi, że deklarację w ZUS złoży lada dzień, ale bynajmniej nie dlatego, że wierzy, iż będzie to miało kluczowy wpływ na wysokość jego przyszłej emerytury. - Zależy mi na rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. A skoro tak, to niech przynajmniej minimalna część składek płynie na giełdę - mówi ekonomista.
Przypomnijmy. W deklaracjach, które klienci OFE mogą składać w ZUS do końca lipca, chodzi o to, czy chcą by całość ich składki emerytalnej była przekazywana do ZUS, czy też wolą, by jej część była zarządzana przez fundusz emerytalny (II filar).

Bez względu na decyzję, do ZUS będzie szła dotychczasowa suma 12,22 procent wynagrodzenia brutto. Wybór dotyczy reszty składki czyli 7,3 procent pensji, która jest obecnie dzielona na 4,38 procent na dodatkowe konto w ZUS i 2,92 procent dla OFE. Inaczej mówiąc, jeżeli weźmiemy po uwagę składkę emerytalną jako całość, możemy zdecydować: albo jej 100 procent ma być przekazywana do ZUS albo 85 procent do ZUS i 15 procent do OFE.

Również ekonomista Paweł Cymcyk z ING TFI, pomimo tego że złożył już deklarację w ZUS, dość jasno rozprawia się z wizją znacznie wyższych emerytur, jeżeli klienci pozostaną w .

- Podawanie ekonomicznych podstaw mojej decyzji oczywiście byłoby naciągane - przyznaje. Dlaczego więc zdecydował się pozostać w OFE? - To w największej mierze kwestia mojego sprzeciwu wobec tego, że wbrew wcześniejszej umowie ze społeczeństwem rząd zabiera pieniądze przyszłych emerytów i przekazuje je do ZUS.

Próba oszacowania tego, jaka będzie różnica - jeżeli chodzi o wysokość emerytur osób, które zdecydują się tylko na ZUS i tych, które wybiorą OFE - jest obecnie niezwykle trudna i obciążona ryzykiem sporej niedokładności. Wiele zależy od tego, jaką politykę w kolejnych latach będą prowadziły fundusze, a także tego, czy kolejne rządy nie wpadną na przykład na pomysł, by OFE kompletnie zlikwidować. - Myślę, że różnica w wysokości świadczeń będzie minimalna, ale jednak na korzyść OFE - przyznaje w rozmowie z Money.pl Ignacy Morawski.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy