Strona głównaEmeryturaOdnowiony ZUS?

Odnowiony ZUS?

Paweł Wypych, nowy szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada zmiany w kierowanej przez niego instytucji - donosi "Puls Biznesu". Prezes Wypych chce zmniejszyć liczbę departamentów i oddziałów ZUS, wydłużyć godziny pracy oraz sięgnąć po pieniądze unijne, którymi zamierza sfinansować inwestycje informatyczne.
W ciągu dwóch miesięcy urzędowania, Paweł Wypych zdążył przygotować nowy statut ZUS. Teraz zamierza poprawiać relacje z klientami - chce wprowadzić przyjaźniejsze procedury, wydłużone godziny pracy oddziałów i umożliwić szybsze podejmowanie decyzji.

- Chciałbym, by ZUS stał się przyjazny dla klientów - mówi Paweł Wypych.

Prawdziwe trzęsienie ziemi czeka strukturę ZUS. Dziś w centrali są 32 departamenty. Prezes chce zmniejszyć ich liczbę do 26. Zmiany te wiążą się z cięciami kadrowymi, jednak Paweł Wypych na razie unika deklaracji, ile osób straci pracę.

W miejsce 42 oddziałów powstanie 16 wojewódzkich. Oddziały zyskają też szersze kompetencje.

- Chciałbym, aby więcej decyzji zapadało w terenie, a mniej w centrali - mówi Paweł Wypych.

Paweł Wypych zamierza ujednolicić godziny pracy oddziałów. W jeden wybrany dzień urzędy byłyby czynne dłużej.

Priorytetem prezesa jest jednak uproszczenie procedur. Jednym z pierwszych ruchów była zmiana trybu przyjmowania wniosków. Można je teraz składać w każdym oddziale, niezależnie od miejsca zameldowania.

- Jeśli ktoś prowadził działalność gospodarczą w Gdańsku, a zarejestrowany był w Krakowie, to, by uzyskać np. zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, musiał jechać przez całą Polskę. To absurd - tłumaczy Paweł Wypych.

ZUS po raz pierwszy w swej historii sięgnął też po unijne dotacje - złożył wnioski o wsparcie trzech projektów o łącznej wartości 78 mln euro. Unijne pieniądze, o które stara się ZUS w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, zostaną przeznaczone na projekty informatyczne. Ponad połowa pójdzie na sfinansowanie rozwoju systemów informatycznych pod kątem większego bezpieczeństwa. 30 mln euro ma pochłonąć platforma usług elektronicznych dla klientów ZUS (portal informacyjny z dostępem do konta, platforma składania wniosków drogą elektroniczną, infolinia). Ostatnie 8 mln euro pochłonie system usprawniający współpracę z odpowiednikami ZUS w krajach UE.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 03:03:50, 31-07-2007 filipekx52

  Dobrymi chęciami podobno jest wybrukowane piekło!ZUS zaliczany przez niektórych do
  "ostatnich bastionów ....."jest nienaprawialny.Aktualne "opowiastki" uważam za wstęp do
  KAMPANII WYBORCZEJ !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy