Strona głównaEmeryturaOszczędzanie na emeryturę: IKE czy IKZE?

Oszczędzanie na emeryturę: IKE czy IKZE?

Zastanawiam się nad założeniem polisy emerytalnej w ramach oszczędności na przyszłość. Czy taka polisa jest opłacalnym rozwiązaniem? Czy może lepiej skorzystać z IKE lub IKZE?
Oszczędzanie na emeryturę: IKE czy IKZE? [© drubig-photo - Fotolia.com] Dostatnia przyszłość spoczywa w naszych rękach, dlatego zamiast liczyć wyłącznie na „obowiązkowe” programy oszczędnościowe warto zacząć oszczędzać dobrowolnie w III filarze lub wykupując polisę na życie.

Odkładając na poczet przyszłej emerytury w ramach IKE zyskujemy zwolnienie z podatku dochodowego oraz z „podatku Belki”. Podstawowym warunkiem pełnego skorzystania z powyższych ulg jest jednak utrzymanie zgromadzonych środków do uzyskania wieku emerytalnego. W bieżącym roku można odłożyć do 11.139 złotych.

Kolejną dostępną opcją jest założenie konta w IKZE. Największą zaletą IKZE, w odróżnieniu od IKE, jest ulga podatkowa, dzięki której co roku zaoszczędzoną kwotę można odliczyć od podatku. Odłożyć można 4% wynagrodzenia brutto – w 2013 roku maksymalnie jest to 4.231,2 złotych.

Decydując się na polisę oszczędnościową możemy odkładać wyższe kwoty w porównaniu z wymienionymi programami. Polisa może być zawarta na okres 5 czy 10 lat, a składka może zostać podzielona: część możemy przeznaczyć na lokatę a część na ubezpieczenie na życie. Po zakończeniu okresu składkowego sami decydujemy co zrobimy z naszymi oszczędnościami – czy gromadzimy je dalej czy przeznaczamy na bieżące potrzeby.

Jakub Augustynowicz, Aspiro

Tagi: ikze, ike, emerytura

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy