Strona głównaEmeryturaPobierasz tylko emeryturę? ZUS przyśle PIT do domu

Pobierasz tylko emeryturę? ZUS przyśle PIT do domu

Jeśli nie miałeś żadnych dochodów poza rentą lub emeryturą nie musisz się martwić o roczne rozliczenie swoich podatków – ZUS zrobi to za Ciebie. PIT 40A to informacja dla Ciebie a jednocześnie deklaracja, która została wysłana do twojego urzędu skarbowego.
Pobierasz tylko emeryturę? ZUS przyśle PIT do domu [© serQ - Fotolia.com] Spać spokojnie mogą te osoby, które przez cały rok kalendarzowy pobierały świadczenia z ZUS i w tym czasie nie miały innych dochodów. Ci, którzy sobie dorabiali – pomimo tego, że dostali z ZUS PIT40 – sami muszą rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Do osób, które dostawały z ZUS pieniądze przez niecały rok kalendarzowy zostanie wysłany PIT 11A, który jest tylko informacją o osiągniętych dochodach a nie ich rozliczeniem.

– Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – przypomina Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – ZUS, jak co roku najpóźniej do końca lutego – dodaje Kowalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania podatnikom nie później niż do końca lutego 2017r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016r. z tytułu wypłaty:
  • świadczeń - na formularzu PIT 40A/11A,
  • zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT 11A,
  • należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT 11,
  • bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT 8C.
Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się. W przypadku, gdy ktoś nie otrzymania z ZUS, Zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + SIEDEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X