Strona głównaEmeryturaPolacy na emeryturze będą chcieli spędzać czas z rodziną i podróżować

Polacy na emeryturze będą chcieli spędzać czas z rodziną i podróżować

Aż 63% Polaków na emeryturze chce poświęcić czas bliskim, a 52% chce spędzić ten czas aktywnie na podróżach – tak o emeryturze myślą głównie młodsi ludzie. Jednak 24% osób, zwłaszcza starszych uważa, że to czas, w którym mogą pojawić się problemy finansowe. To wnioski z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.
Polacy na emeryturze będą chcieli spędzać czas z rodziną i podróżować [Fot. seventyfour - Fotolia.com] Ponad połowie ankietowanych (52%) kojarzy się z odpoczynkiem, częściej taką odpowiedź zaznaczali mężczyźni (53% do 50%) i osoby w wieku 18-24 lat. 45% ankietowanych wskazało, że emerytura kojarzy się z czasem dla siebie, tutaj więcej kobiet wytypowało taką odpowiedź (48% do 43%) i osoby w wieku 25-34 lat. Dla 42% emerytura to czas, który można poświęcić bliskim, w tym przypadku również więcej kobiet wskazywało na taką odpowiedź (44% do 40%), co ciekawe częściej taką odpowiedź zaznaczały osoby w wieku 18-24 lat, niż osoby w wieku 45-64 lat. Blisko 1/3 Polaków (33%) emeryturę kojarzy z problemami finansowymi, taką odpowiedź wskazywały częściej kobiety (36% do 31%) i osoby w wieku starszym 45-64 lat.

Wyobrażenia Polaków na temat emerytury są bardzo różne. Dla ponad połowy, w większości mężczyzn (61% do 52%) i osób w wieku 18-24 lat (aż 76%) emerytura to czas, w którym będą odpoczywać. 54% osób planuje spędzać czas z bliskimi, w większości kobiety (59% do 50%), 52% poświęci ten czas dla siebie, w taką odpowiedź również wskazywała przewaga kobiet (57% do 47%). W obu przypadkach więcej takich odpowiedzi wytypowały osoby w wieku 18-24 lat. Młode osoby w przedziale wieku 18-24 częściej też wyobrażają sobie emeryturę jako czas, który można przeznaczyć na hobby i pasje. 24% osób mieszkających w Polsce wskazuje, że na emeryturze , takie odpowiedzi częściej zaznaczały kobiety (27% do 22%) oraz osoby w wieku starszym 45-64 lat.
Wnioski z badań wyraźnie wskazują, że dla młodych ludzi emerytura coraz częściej zaczyna się kojarzyć z pozytywnymi aspektami. Podróże, hobby, czas dla rodziny - tak za kilkadziesiąt lat chcą spędzać czas na emeryturze młodzi ludzie. Uważam, że w dużej mierze ma na to wpływ stabilizujące się otoczenie gospodarcze w Polsce, które oferuje młodszemu pokoleniu coraz bardziej różnorodne formy rozwoju zawodowego. To na pewno wpływa na pozytywne myślenie o własnej przyszłości. Nie można jednak zapominać o grupie Polaków dla których emerytura kojarzy się przede wszystkim z kłopotami finansowymi. Tym bardziej więc, myśląc o emeryturze nie można zapominać o różnych formach oszczędzania lub bezpiecznego inwestowania własnych środków finansowych, które zapewnią nam godne życie w przyszłości – komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Polacy mają wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu na emeryturze. 63% osób wskazało, że poświęci wówczas więcej czasu rodzinie, taką odpowiedź zaznaczały zazwyczaj osoby w wieku 25-34 lat z wyższym wykształceniem. Wielu ankietowanych wskazało również na podróżowanie (52%), w większości osoby w wieku 18-24 lat, z dużą przewagą z wyższym wykształceniem (64%). Rozwijanie hobby, to rodzaj spędzenia czasu na emeryturze najchętniej wybierany przez młode osoby w wieku 18-24 lat, w większości mężczyzn (55% do 45%), tutaj również widoczna jest przewaga osób z wyższym wykształceniem (60%). W mniejszym stopniu Polacy planują opiekować się wnukami, na taką odpowiedź wskazało 39% ankietowanych w większości kobiety (44% do 35%), a także w mniejszym wymiarze godzin (30%), co ciekawe taką odpowiedź wskazało tyle samo osób z wyższym, jak i średnim wykształceniem (po 34%) a tylko 21% z podstawowym lub zawodowym.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:38:57, 06-03-2019 ~gość: 77.111.247.xxx

  Za 1 procent zwrotu podatku! Za to dziecioroby 500+ będą podróżować!
  PiS/PO jedno wielkie ZŁO!
  Senior/plus.
 • 11:19:31, 23-10-2019 Pani_K

  Mi emerytura kojarzy się z czasem na rozwój zainteresowań. Może to niesamowite w tym wieku, ale ja wybrałam się na kurs copywrtitingu, czyli kreatywnego pisania w szkole mistrzów reklamy. Udało mi się nawet nawiązać współprace z radio i mam dodatkowe dochody!
 • 18:52:45, 19-02-2020 humberto88

  A ja tam chcę się wybrać za granicę i interesują mnie tanie przewozy do Belgii. Jedyny problem tkwi w tym, że mimo iż przewozy Polska Belgia są często realizowane są to przewozy busem, a ja nie jestem pewien, czy dam radę fizycznie. Busy z Polski do Belgii znalazłem tu https://www.trans-expres.pl/busy-do-belgii.html Czy uważacie, że mimo wszystko powinienem spróbować? Na cuda mnie nie stać poza tym boję się samolotów. Mili państwo ze strony mówią, że warunki przejazdu są dobre. Czekam na Wasze odpowiedzi.
  ... zobacz więcej
 • 13:19:21, 01-05-2020 Saron

  Wyjazdy busami to przeszłość. W szczególności mogą być problematyczne dla seniorów. Najbezpieczniej i najtaniej obecnie podróżuje się samolotem. Kiedyś jechałam do Holandii busami oferowanymi przez https://busy-travel.pl/busy-do-holandii.html i było w miarę. Jednak jeśli mam mniej bagażu zawsze wybieram podróże lotnicze.
 • 14:29:36, 23-08-2020 JohnyB

  Busy mogą być problematyczne i sama podróż nie należy do przyjemnych, jednak w tych czasach i ograniczeniach mogą być jedyną alternatywą podróży czy dotarcia do rodziny, która mieszka za granicą. Podróż busem do Anglii może być długa ale z odpowiednią firmą na pewno możliwa nawet i dla seniora. Ja ostatnio busem do Anglii jechałem z firmą https://busydoanglii.com.pl, przetrwałem ale wolałbym pociąg lub samolot.
 • 13:10:55, 14-10-2020 Janusz696

  Coraz częściej seniorzy podróżują do swoich rodzin za granicą. Teraz w dobie coronawirusa na lotniskach jest mnóstwo obostrzeń, czasami wstrzymane loty i nie wiadomo czy się wróci. Polecam podróżowanie busami, busy do Anglii to doskonały środek transportu, który pomaga uniknąć 14- dniowej kwarantanny.
 • 00:18:04, 16-11-2020 Mati34

  Według mnie warto podróżować busami czy to do Belgii, Holandii czy Niemiec. W busie jedzie tylko kilku pasażerów więc podróż nie jest tak uciążliwa jak przejazd autokarem. Warto sprawdzić oferty przewoźników na portalu http://busy-do-belgii.pl , jest tam kilka firm, które świadczą szybkie i tanie przejazdy do Belgii.
 • 01:29:31, 18-11-2020 Roberto3

  Dla osób na emeryturze ze względu na wiek ważna jest wygoda, komfortowe warunki przejazdów oraz krótki czas przejazdu. Jadąc z Tarnowa do Holandii warto sprawdzić http://przewozy-tarnowholandia.pl . Przejazd do Holandii takim przewoźnikiem to czysta przyjemność nawet dla osób na emeryturze.
 • 08:44:32, 12-12-2020 Podroznik88

  Jako szczęśliwy starszy pan mogę podzielić się z Wami swoimi odczuciami w zależności od formy podróży. Samolot już wiem, że na pewno odpada - za dużo tutaj zamieszania, pilnowania wyjść itd. na to już jestem za stary, chociaż podróż odbywa się naprawdę szybko. Pociąg to całkiem niezła alternatywa ale często występują przesiadki, które są dla mnie uciążliwe. Najczęściej, gdy podróżuję za granicę zazwyczaj z Polski do Niemiec lub z Polski do Holandii to korzystam z linii prywatnych przewoźników międzynarodowych. Jeżeli ruszacie w kierunkach Olsztyn Niemcy, Olsztyn Holandia to polecam firmę https://vanwiatrak.eu Jest to firma przewozowa z której korzystam od wielu lat. Panowie zawsze zabierają z adresu pod adres dlatego nie muszę martwić się o dotarcie na przystanek. Podróż odbywa się w komfortowych warunkach i bezpiecznie, ponieważ auto prowadzi dwóch kierowców, którzy co kilka godzin zmieniają się za kierownicą. Zaletą jest także pomoc ze strony kierowców, w moim wieku ciężko już z podnoszeniem ciężarów a zawsze to trochę łatwiej gdy ktoś pomoże z bagażem na tydzień lub dwa.
  ... zobacz więcej
 • 18:54:46, 20-03-2023 JohnyB

  Ja ostatnio jechałem do Danii bo mam tam rodzinę. Lot samolotem niestety nie wchodził w grę - lotnisko mam oddalone prawie 400km od miejsca zamieszkania dlatego mój wybór padł na busa.
  Busy do Danii to dla mnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o odwiedziny mojej rodziny w skandynawii. Od drzwi do drzwi, małe 9 osobowe busy = wygoda. Osobiście polecam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy