Strona głównaEmeryturaPrzedsiębiorcy: wcześniejsze emerytury rujnują państwo

Przedsiębiorcy: wcześniejsze emerytury rujnują państwo

Polacy muszą zrozumieć, że nadmierne i rozbudowane przywileje emerytalne nie są zaletą, lecz przekleństwem naszego systemu świadczeń społecznych - twierdzi Konfederacja Pracodawców Polskich. Organizacja przedsiębiorców podkreśla, że pieniądze dla młodszych emerytów tak naprawdę pochodzą z podatków pracujących.
Ankieta przeprowadzona przez GfK Polonia na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita" potwierdziła przywiązanie Polaków do przywilejów emerytalnych - ponad połowa, bo aż 53 proc. pytanych uważa, że przy wyliczaniu świadczeń mogą istnieć wyjątki.

- Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że powinny one istnieć, ale naprawdę uzasadnione wykonywaną pracą i poparte wnikliwą analizą ekspertów. W ubiegłym roku rząd podjął bardzo ważną i trudną społecznie decyzję o ograniczeniu listy zawodów wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, które uprawniają do wcześniejszego przejścia na emeryturę, ale nie można na tym poprzestać - mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Z wyliczeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w latach 2009-2040 emerytury pomostowe będą kosztować 12,7 mld zł. To jednak tylko szczyt góry lodowej. Na systemy emerytalne m.in. dla rolników, służb mundurowych, górników, sędziów i prokuratorów wydamy w tym roku prawie 26 mld zł, czyli ok. 2 proc. PKB.

- Niestety przeciętny Polak nie ma świadomości, że tych pieniędzy nie daje jakieś mityczne państwo, lecz pochodzą one z ich kieszeni. Z prostego rachunku wynika, że każdy pracujący na przywileje emerytalne dopłaca ponad 1.600 złotych rocznie - mówi Janczewska.

Zdaniem KPP biorąc pod uwagę, że szacunki na rok 2030 zakładają, że na średnio dwie osoby pracujące przypadać będzie jedna osoba powyżej 65. roku życia, a w 2050 roku - na 100 osób w wieku produkcyjnych 75 powyżej 65. roku życia - trzeba działać szybko.

- Jeśli nie uda się zmotywować Polaków do dłuższej pracy i podnieść wskaźnika zatrudnienia, to grozi nam całkowita niewydolność finansów publicznych. Mamy bowiem najmłodszych w Unii emerytów - wyjaśnia Janczewska.

Rzeczywista średnia przechodzenia na emeryturę wynosi w przypadku polskich mężczyzn prawie 58 lat, a kobiet - 56 lat. Średnia w UE to odpowiednio 61,7 i 60,7 lat. Mamy także jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 w Unii Europejskiej.

- Polacy muszą pracować dłużej. Nie mamy innego wyjścia z kryzysu. Dlatego trzeba nie tylko zachęcać ich do dłuższej aktywności zawodowej, ale i ograniczać przywileje emerytalne, ale także stopniowo wydłużać wiek emerytalny - uważa Janczewska.

kpp.org.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:49:38, 19-01-2010 Mirosław

    Dla prywaciarzy najlepiej by było, gdyby ich niewolnicy pracowali aż do śmierci za bochenek chleba dziennie... Pracuj, pracuj, pracuj, a na drugi dzień po przejściu na emeryturę najlepiej zdechnij. Już to widzę - 65-letni policjant albo strażak...
  • 22:58:48, 19-01-2010 Lila

    Cytat:
    Dla prywaciarzy najlepiej by było, gdyby ich niewolnicy pracowali aż do śmierci za bochenek chleba dziennie... Pracuj, pracuj, pracuj, a na drugi dzień po przejściu na emeryturę najlepiej zdechnij. Już to widzę - 65-letni policjant albo strażak...

    Genialny komentarz!!!

    Prywatna straż pożarna oraz prywatna policja!
    Nie będzie im pluł w twarz szef prywaciarz, co dorobił się na krwawicy gliny i strażaka!

    Za ten komentarz powinieneś Mirosław dostać nagrodę Pulitzera.
    ... zobacz więcej
  • 09:12:34, 20-01-2010 Tulipan

    wcześniejsze emerytury ale nie wszystkim np ja bym nie chciała żeby 60 letnia pielęgniarka robiła mi zastrzyk, 65 letni kerowca wprowadził autobus czy samochód ciężarowy,60 letni nauczyciel uczył dzieci,
  • 09:36:18, 20-01-2010 tadeusz50

    Cytat:
    Tulipan
    wcześniejsze emerytury ale nie wszystkim np ja bym nie chciała żeby 60 letnia pielęgniarka robiła mi zastrzyk, 65 letni kerowca wprowadził autobus czy samochód ciężarowy,60 letni nauczyciel uczył dzieci,
    Jestem za pewną grupa zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur, ale skoro te zawody wymienione przez Tulipana mają mieć takie prawo to zastanawiam się które zawody mają dłużej pracować. Może dozorca? sekretarka biznesmena??
  • 10:34:14, 20-01-2010 Lila

    Ależ 60-letni nauczyciel nie głupieje od razu po przekroczeniu tej magicznej granicy wieku.
  • 12:20:17, 20-01-2010 Jadzia_G

    Cytat:
    Lila
    Ależ 60-letni nauczyciel nie głupieje od razu po przekroczeniu tej magicznej granicy wieku.
    Lilu - na pewno nie głupieje ale ma tak rozstrojony system nerwowy, że należy mu się odpoczynek. Wystarczy wejść do jakiejkolwiek szkoły podczas przerwy - to wystarczy !!!
  • 12:52:06, 20-01-2010 krystynka

    O czym ci przedsiębiorcy bredzą. Wystarczy dać młodym pracownikom pensje, które nie uwłaczałyby ich godności - że tak się wyrażę - a nie najniższą krajową i już od tych wyższych zarobków bedą wyższe wpływy do ZUS i inne OFE. Doceniony młody lepiej pracuje, a ludziom którzy w wieku 55-60 chcą iść na emeryturę, dać tę możliwość - mówię chcą - bo nie wszyscy odczuwają taka potrzebę.
  • 13:06:01, 20-01-2010 krystynka

    Prócz tego. Jakże przedsięborcy są przeciwni wcześniejszym emeryturom, skoro zawierają umowy na czas określony, w moim przypadku - do chwili ukończenia przezemnie 55 lat.
    Co w takiej sytuacji - emerytura. Tyle, że mnie to akurat pasuje.
  • 10:13:36, 02-02-2010 ewiko

    KRYSTYNKO całkowicie Cię popieram. To my powinniśmy decydować kiedy mamy odejść na emeryturę. Mam 47 lat i tyle schorzeń że obdzieliłabym kilka innych osób. Od kilku lat "wisi" nade mną operacja kręgosłupa , dwie przebyte operacje prawej ręki i wszystko wskazuje że to nie koniec. Pracuję przy produkcji gdzie potrzebne są sprawne osoby. Jaka czeka mnie przyszłość???????? Może mnie wystarczyłaby niższa ale pewna emeryturka. Kto ma siły niech pracuje dłużej ale powinniśmy mieć prawo wyboru.
  • 11:18:33, 02-02-2010 Lila

    Wynika z powyższych wypowiedzi, że wcześniejsza emerytura należy się wszystkim.
    Niestety kochani.
    Trzeba ponosić konsekwencje wyborów.
    Jesteśmy w Unii i emerytura będzie coraz później. 65 lat to będzie najwcześniej.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy