Strona głównaEmeryturaPrzejście na emeryturę nie sprzyja zdrowiu?

Przejście na emeryturę nie sprzyja zdrowiu?

Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury, która pozwoli odpocząć i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Warto się do tego jednak przygotować, bo zmiany, jakie mają związek z zakończeniem zawowodych zajęć, bywają niekorzystne dla zdrowia i psychicznego dobrostanu.
Przejście na emeryturę nie sprzyja zdrowiu? [fot.  Manuel Alvarez z Pixabay]
Jak wynika z włoskich badań, w ciągu pierwszych dwóch lat od momentu przejścia na znacząco wzrasta ryzyko zdarzeń , depresji i konieczności uzyskania profesjonalnej pomocy lekarskiej. Analizy pokazują, że zachorowalność na różne dolegliwości wzrasta od 2 do 2,5 proc.

Geriatrzy z Università di Firenze wyjaśniają, że chociaż praca męczy, wymaga zachowania określonego rytmu dnia i dla wielu ludzi jest ważna ze względu na jasną celowość codziennego życia. Główne zmiany związane z rezygnacją z pracy dotyczą zwiększonego ryzyka objawów . „Świezo upiczeni" emeryci dość często deklarują nieumiejętność znalezienia się w nowej sytuacji, przykre poczucie wejścia w ostatni etap życia, zmniejszenie kręgu znajomych oraz poczucie .

Znaczenie tu mają także: poziom dochodów oraz przynależność do określonej grupy społecznej. Jeżeli przejście na emeryturę oznacza zmniejszenie zasobów finansowych (co ma miejsce większości przypadków), nierzadko wiąże się to z poważniejszymi problemami zdrowotnymi oraz ograniczonym dostępem do ofert kulturalnych czy rozrywk, co z kolei również osłabia dobrostan psychiczny i wywołuje objawy depresyjne, mówią eksperci.

Jak zalecają, przed zakończeniem pracy warto dobrze obliczyć, czy dany moment jest odpowiedni do rozpoczęcia pobierania świadczenia, czy może lepiej jest nieco przedłużyć . Co więcej, pomocne może być zrobienie planu działania na emeryturze - zastanowieniu się, jak będzie wyglądała nowa codzienność i w jakie aktywności warto się zaangażować.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć