03-12-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury, która pozwoli odpocząć i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Warto się do tego jednak przygotować, bo zmiany, jakie mają związek z zakończeniem zawowodych zajęć, bywają niekorzystne dla zdrowia i psychicznego dobrostanu.
Jak wynika z włoskich badań, w ciągu pierwszych dwóch lat od momentu przejścia na znacząco wzrasta ryzyko zdarzeń , depresji i konieczności uzyskania profesjonalnej pomocy lekarskiej. Analizy pokazują, że zachorowalność na różne dolegliwości wzrasta od 2 do 2,5 proc.
Geriatrzy z Università di Firenze wyjaśniają, że chociaż praca męczy, wymaga zachowania określonego rytmu dnia i dla wielu ludzi jest ważna ze względu na jasną celowość codziennego życia. Główne zmiany związane z rezygnacją z pracy dotyczą zwiększonego ryzyka objawów . „Świezo upiczeni" emeryci dość często deklarują nieumiejętność znalezienia się w nowej sytuacji, przykre poczucie wejścia w ostatni etap życia, zmniejszenie kręgu znajomych oraz poczucie .
Znaczenie tu mają także: poziom dochodów oraz przynależność do określonej grupy społecznej. Jeżeli przejście na emeryturę oznacza zmniejszenie zasobów finansowych (co ma miejsce większości przypadków), nierzadko wiąże się to z poważniejszymi problemami zdrowotnymi oraz ograniczonym dostępem do ofert kulturalnych czy rozrywk, co z kolei również osłabia dobrostan psychiczny i wywołuje objawy depresyjne, mówią eksperci.
Jak zalecają, przed zakończeniem pracy warto dobrze obliczyć, czy dany moment jest odpowiedni do rozpoczęcia pobierania świadczenia, czy może lepiej jest nieco przedłużyć . Co więcej, pomocne może być zrobienie planu działania na emeryturze - zastanowieniu się, jak będzie wyglądała nowa codzienność i w jakie aktywności warto się zaangażować.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »