Strona głównaEmeryturaRPO: minimalna wysokość emerytury i renty wolna od egzekucji

RPO: minimalna wysokość emerytury i renty wolna od egzekucji

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że emerytury i renty powinny być tak samo chronione przed egzekucją sądowniczą czy administracyjną, jak wynagrodzenia za pracę. Rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do minister pracy Anny Kalaty.
Obecnie ochronie przed podanymi powyżej egzekucjami podlega kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zaś chodzi o renty i emerytury, chroniony jest jedynie określony procent minimalnego świadczenia.

Zgodnie z kodeksem pracy, w postępowaniu egzekucyjnym wolna od potrąceń kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnej pensji. "Natomiast zgodnie z art.141 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy potrącaniu sum egzekwowanych na zaspokojenie alimentów oraz większości innych (niż świadczenia alimentacyjne) należności emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50 proc. kwoty najniższej emerytury bądź renty" - pisze Janusz Kochanowski.

Ponadto, ustawa przewiduje, że kwota potrąceń może być wyższa, np. przy egzekucji opłat za przebywanie w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo- leczniczych oraz zakładach pielęgnacyjno – opiekuńczych ochronie podlega tylko 20% kwoty najniższej emerytury, bądź renty.

Rzecznik pisze, że z wynagrodzenia za pracę suma objęta ochroną wynosi 936 zł, dla emerytów i rencistów kwota „zasadniczo wolna” od potrąceń wynosi 298, 73 zł- w przypadku egzekucji z emerytury i renty rodzinnej oraz renty dla osób całkowicie niezdolnej do pracy; a 229 zł w przypadku egzekucji od osoby częściowo niezdolnej do pracy.

"Innymi słowy - w przypadku egzekucji (zarówno sądowej jak i administracyjnej) pracownik może zachować kwotę ponad trzykrotnie wyższą niż osoba otrzymująca emeryturę (...) z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i ponad czterokrotnie wyższą niż osoba otrzymująca rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy" – wyjaśnia rzecznik.

"Wydaje się, że trudno wskazać przekonujące argumenty, dla których istnieje tak znaczne zróżnicowanie w ochronie regularnych świadczeń służących zapewnieniu utrzymania, o analogicznej społecznej funkcji" mówi Janusz Kochanowski i zaznacza, że Konstytucja RP deklaruje równą ochronę praw majątkowych.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy