Strona głównaEmeryturaSprawdź, czy dostałeś list z ZUS

Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS

Aż 19 dni przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę ponad 20 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Część z nich trafiło do klientów ZUS drogą elektroniczną.
Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS [Fot. materiały prasowe] W tym roku list z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)trafił do 20,7 mln osób, w tym do blisko 2,1 mln drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Taki dokument elektroniczny otrzymał każdy kto ma zarejestrowany swój profil na PUE, warto więc zalogować się na swoje konto i sprawdzić czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki i jaka jest prognozowana wysokość naszej przyszłej – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek – wyjaśnia Iwona Kowalska.
Pozostałe 18,6 mln listów, do osób które nie mają elektronicznego konta w ZUS, zostało wysłanych drogą tradycyjną, za pośrednictwem poczty. Wysyłka IOSKów rozpoczęła się w ostatnim tygodniu czerwca i miała potrwać do początku września. Jednak w tym roku ZUS skończył akcję wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego 19 dni przed wyznaczonym terminem, czyli listy powinny już dotrzeć do każdego adresata.
Informację o tym ile mamy na swoim koncie emerytalnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła raz w roku, i zawsze w wakacje. Listy powinny dostać wszystkie te osoby, które mają odprowadzoną przynajmniej jedną składkę na swoje konto ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka. – Nie jest ważne dla nas czy obecnie ktoś pracuje czy nie, ważne, że w przeszłości została na zusowskie konto wpłacona składka choćby w wysokości 1 grosza – dodaje.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego to jeden z najważniejszych listów wysyłanych do klientów. Znajdują się w nim informacje o na emerytalną przyszłość. Ważne, więc by korespondencję z ZUS dokładnie przeczytać, weryfikując czy dane z IOSKU zgadzają się z naszymi informacjami o . Dzięki korespondencji z ZUS możemy się dowiedzieć jak nasz pracodawca opłacał za nas składki w 2017 r. List zawiera również informację o naszej hipotetycznej emeryturze, którą otrzymalibyśmy na podstawie zgromadzonych dotychczas składek, a także w sytuacji gdybyśmy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego płacili takie składki jak dotychczas.

ZUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć