Strona głównaEmeryturaSprawdź czy możesz dostawać więcej pieniędzy z ZUS

Sprawdź czy możesz dostawać więcej pieniędzy z ZUS

Jeśli otrzymujesz z ZUS-u emeryturę lub rentę albo masz już ustalony kapitał początkowy, ale nie masz dokumentów, które potwierdzają Twoje zarobki za część twojego zawodowego życia i dlatego nie wliczono tych zarobków do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia – sprawdź, czy możesz ponownie je przeliczyć z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Przeliczenie może znacząco zmienić wysokość emerytury.
Sprawdź czy możesz dostawać więcej pieniędzy z ZUS  [Fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com] Do podstawy, od której ustalana jest wysokość każdego świadczenia lub (tzw. podstawy wymiaru świadczenia), ZUS wlicza okresy ubezpieczenia, które zostały potwierdzone dokumentami złożonymi wraz z wnioskiem o emeryturę, rentę lub obliczenie kapitału początkowego.
Gdy ZUS uwzględnił jakiś okres pracy do ustalenia podstawy wymiaru, ale nie zostały nam dostarczone potwierdzające zarobki z tego okresu, wtedy przyjmuje się za ten okres wynagrodzenie równe zeru – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dlatego wypłacane świadczenie jest niższe niż może być po jego przeliczeniu, aby to przeliczenie było możliwe trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek – dodaje Iwona Kowalska
Przeliczenie jest możliwe w sytuacji, kiedy przy składaniu wniosku o obliczenie wysokości emerytury, renty lub kapitału początkowego ktoś nie mógł udokumentować zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy, który ZUS uwzględnił do ustalenia podstawy wymiaru, dlatego że zakład pracy został zlikwidowany albo były pracownik nie może odnaleźć archiwum, które przechowuje dokumentację płacową jego miejsca pracy lub dokumentacja kadrowo-płacowa z tego okresu została zniszczona. To są powody, dla których można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia lub kapitału początkowego.
Jeśli taki wniosek do nas wpłynie wtedy sprawdzimy, czy w tym konkretnym przypadku możemy przyjąć minimalne wynagrodzenie pracowników za dany okres oraz czy możemy ponownie ustalić wysokość wypłacanego świadczenia lub wysokość kapitału początkowego – wyjaśnia rzeczniczka.
Minimalne wynagrodzenie za okresy, za które ktoś nie ma dokumentów potwierdzających swoje zarobki, ZUS ustala proporcjonalnie do okresu oraz wymiaru pozostawania w stosunku pracy. Tak więc, jeśli osoba ubezpieczona pracowała na pół etatu, wówczas uwzględniona zostanie połowa obowiązującego wówczas minimalnego wynagrodzenia. O przeliczeniu świadczenia lub kapitału początkowego Zakład zawsze informuje poprzez wydanie i przesłanie nowej decyzji. Na jej wydanie ZUS ma 60 dni. Świadczenie natomiast zostanie przeliczone od miesiąca, w którym zgłoszony zostanie wniosek.

Aby taki wniosek złożyć można skorzystać z gotowego formularza o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO, natomiast jeżeli ktoś chce ponownie , wtedy należy skorzystać z wniosku EKP. Formularze są we wszystkich placówkach ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdej placówce a także przesłać go tradycyjną pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na www.zus.pl.

ZUS

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy