Strona głównaEmeryturaŚwiadomość emerytalna polskich 50-latków jest coraz większa

Świadomość emerytalna polskich 50-latków jest coraz większa

Tylko 7 procent Polaków, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, jest przekonanych, że otrzymywane świadczenia zapewnią im dotychczasowy standard życia.
Świadomość emerytalna polskich 50-latków jest coraz większa [© goodluz - Fotolia.com] Ponad 50 proc. przyszłych seniorów obawia się, że wysokość wypłat będzie niewystarczająca i będą oni zmuszeni obniżyć poziom życia. Natomiast 45 proc. uważa, że - oprócz niezbędnych wydatków - będzie ich stać tylko na drobne przyjemności. Jednak tylko niecała połowa obecnych 50-latków decyduje się na skorzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia przyszłości . Jak alarmują eksperci, odpowiedzialność za płynność finansową w trakcie „jesieni życia” zależy w głównej mierze od nas samych. Aktualna sytuacja na rynku zabezpieczeń naszej przyszłości pokazuje, że świadczenia z ZUS i OFE mogą wystarczyć na zaspokojenie tylko części naszych potrzeb.

Według ekspertów, i wbrew powszechnej opinii, najlepsze czasy dla emerytów są właśnie teraz. Stosunek emerytury do ostatniego wynagrodzenia jest relatywnie wysoki i wynosi obecnie 52 procent. Według prognoz ZUS, wskaźnik ten będzie jednak sukcesywnie spadać i w 2060 roku średnia emerytura wynosić może od 25 do 35 procent ostatniej pensji.

Powodem takiej zmiany są dwa czynniki: oraz rosnąca średnia długość życia na emeryturze. Eksperci jednogłośnie podkreślają, że najważniejszym czynnikiem, skłaniającym do oszczędzania na przyszłość, jest nie tyle wysokość odkładanych kwot (które mogą zaczynać się już od 50 czy 100 zł), ale wypracowanie nawyku oszczędzania. Systematyczne gromadzenie niewielkiej sumy może mieć olbrzymi wpływ na jakość naszego życia po zakończeniu kariery zawodowej.

– To właśnie Polacy po 50. roku życia są najbardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej. Przyszli seniorzy chcą zerwać z wizerunkiem osób biernych i po zakończeniu kariery zawodowej planują czy odkrywanie nowych pasji. Niepokojące są natomiast dane CBOS-u, z których wynika, że aż 60 procent Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Problem ten dotyczy zwłaszcza ludzi przed 35. rokiem życia – mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy