Strona głównaEmeryturaZabezpieczenie na starość powinno zapewnić nam państwo

Zabezpieczenie na starość powinno zapewnić nam państwo

Jak wynika z najnowszego badania CBOS, obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom zabezpieczenia na starość – takiego zdania jest 70% Polaków. 23% respondentów uważa, że obywatele sami powinni zatroszczyć się o środki do życia na emeryturze.
Zabezpieczenie na starość powinno zapewnić nam państwo [© caneren - Fotolia.com] Ankieterzy CBOS zapytali Polaków, w jakim wieku kobiety i mężczyźni powinni odchodzić na emeryturę. Znaczna część – 67% respondentów - uznała, iż panie powinny móc odejść na emeryturę w wieku 55 lat, bądź wcześniej. 25% jest zdania, że przyjęte rozwiązania (tj. wiek emerytalny dla kobiet – 60 lat) są optymalne, zaledwie 4% zaś chciałoby wydłużenia czasu pracy.

Jeśli chodzi o mężczyzn, 67% Polaków uważa, że powinni móc odejść na emeryturę w wieku 60 lat, bądź wcześniej. 27% akceptuje obecnie funkcjonujące ustalenia, według których panowie mogą korzystać ze świadczenia po skończeniu 65 lat. Tylko 1% badanych jest zdania, że mężczyźni powinni pracować także po 65 roku życia.

Do podniesienia wieku emerytalnego nie skłania Polaków fakt, że nasze społeczeństwo się starzeje, przyrost naturalny wciąż jest niski, a ze względu na wydłużenie statystycznego wieku, rośnie liczba osób, którym przysługuje świadczenie.

Zaledwie 11% badanych widzi konieczność podnoszenia wieku emerytalnego wobec rosnącej dysproporcji między liczbą pracujących a ilością emerytów. 78% nie uważa argumentów demografów i ekonomistów za dostatecznie uzasadniające wprowadzenie wspomnianych zmian.

Zapytano Polaków także o przekonania na temat wcześniejszych emerytur. 33% respondentów sądzi, iż lista zawodów uprawnionych do tego świadczenia powinna pozostać niezmieniona, 21% zaś uważa, że należałoby ją rozszerzyć. 30% jest za ograniczeniem liczby tych profesji. Jedynie 6% sądzi, że możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powinna być całkowicie zniesiona.

62% Polaków uważa, że prawo do wcześniejszej emerytury powinni mieć górnicy, 49% wskazuje hutników. Większość – 53% respondentów zabrałoby przywileje emerytalne nauczycielom, 85% - artystom, 79% - dziennikarzom, 61% - pracownikom energetyki, 55% - transportu publicznego.

Najbardziej zróżnicowane opinie dotyczą wcześniejszych emerytur dla kolejarzy. 40% Polaków uważa, że ci pracownicy nie powinni mieć przywilejów, 24% jest za przyznaniem wcześniejszych emerytur wszystkim kolejarzom, 33% uważa, że takie prawo powinni mieć tylko niektórzy kolejarze.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy