Strona główna Emerytura Artykuły

Niż demograficzny a emerytury

© Ruff - Fotolia.comJak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał coraz poważniejsze kłopoty związane z wypłatami emerytur. Obecnie budżet państwa dopłaca do wypłaty tych świadczeń około 20 miliardów złotych, w latach 2025- 2050, kiedy sytuacja ma być najtrudniejsza, będzie trzeba znaleźć nawet 100 miliardów złotych.

więcej »

Emerytury w Europie

© Thomas Perkins - Fotolia.comBadania dotyczące świadomości emerytalnej mieszkańców różnych państw wykazały, iż w sprawach związanych z tego typu świadczeniami najlepiej zorientowani są Niemcy oraz Brytyjczycy.

więcej »

Nowe pomysły na wypłaty emerytur z OFE

© Jacek Michiej - Fotolia.com18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.

więcej »

Powiadom ZUS o przychodach w 2006 roku

© Yuri Arcurs - Fotolia.comZakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2006 r.

więcej »

Trzeba dotować emerytury

© yellowj - Fotolia.comW latach 2008- 2012 będzie trzeba pobrać z budżetu do 184 milionów złotych, aby wypłacić świadczenia, do których zobowiązany jest ZUS. Najwięcej będą kosztowały emerytury, dopłaty do rent zaś nie będą konieczne. Jeśli nie zrezygnuje się z przywilejów emerytalnych i nie wydłuży wieku, w którym będzie można przejść na emeryturę, konieczne okaże się podniesienie składek lub podatków.

więcej »

W Niemczech wzrasta wiek emerytalny

© Liaurinko - Fotolia.comNiemieccy pracownicy nim zostaną statecznymi emerytami i przejdą na zasłużony wypoczynek, prawdopodobnie będą musieli pracować o dwa lata dłużej niż do tej pory. W środę przyjęto w Berlinie projekt ustawy, mówiący o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia począwszy od roku 2012.

więcej »

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

© vanilla - Fotolia.comSzansę na uzyskanie wcześniejszej emerytury mają tylko osoby pozostające w starym systemie emerytalnym. Do tej grupy zaliczają się urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, oraz między 31 grudnia 1948, a 1 stycznia 1969 pod warunkiem, że nie przystąpili do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dodatkowym ograniczeniem dla osób z drugiej grupy wiekowej jest to, iż muszą one w dniu 31 grudnia 2006 roku spełniać kilka warunków.

więcej »

Nowi emeryci powodują niepokój na rynkach finansowych

© Kenishirotie - Fotolia.comLudzie z licznego i zamożnego pokolenia powojennego wyżu demograficznego odchodzą na emeryturę powodującą olbrzymie zawirowania finansowe na całym świecie. Rynki finansowe w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych muszą stawić czoła zmianom, jakie spowodowane zostaną przez ogromną rzeszę osób, które udadzą się na emeryturę w ciągu następnych 10-ciu lat. Ów nowy status quo stworzy wiele nowych miejsc pracy i diametralnie zmieni trendy inwestycyjne.

więcej »

Zmiana świadczeń dla pracujących rencistów i emerytów

© amorphis - Fotolia.comŚwiadczenia dla emerytów i rencistów, którzy prowadzą działalność w wyniku, której osiągają przychód mogą ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu. Postanowienie to nie dotyczy między innymi rent inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową.

więcej »

Emerytury pomostowe

© Jim Barber - Fotolia.comStare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wygasają 31 grudnia 2006 r. Dla osób, które pracowały w warunkach szczególnych, a których kariera zawodowa skończy się wcześniej, rząd przygotował rozwiązanie w postaci emerytur pomostowych lub rekompensat.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Aktywni 50+ Umierać po ludzku Kosciol.pl Akademia Pełni Życia Oferty pracy