Strona główna Emerytura Wiadomości

Sprawdź czy możesz dostawać więcej pieniędzy z ZUS

Fot. Tomasz Zajda - Fotolia.comJeśli otrzymujesz z ZUS-u emeryturę lub rentę albo masz już ustalony kapitał początkowy, ale nie masz dokumentów, które potwierdzają Twoje zarobki za część twojego zawodowego życia i dlatego nie wliczono tych zarobków do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia – sprawdź, czy możesz ponownie je przeliczyć z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Przeliczenie może znacząco zmienić wysokość emerytury.

więcej »

Waloryzacja emerytur i rent 2018

Fot. babczynski - Fotolia.comOd 1 marca najniższa emerytura wzrosła o 29,80 zł, a przeciętna emerytura - o ok. 67,28 zł. Emerytury i renty w 2018 r. wzrosną o 2,98%.

więcej »

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

Fot. weyo - Fotolia.comWskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2018 roku wyniesie 102,98 procent. W efekcie najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł.

więcej »

Coraz mniej czasu zostało na rozliczenie z ZUS

Fot. mnirat - Fotolia.comTylko do końca lutego masz czas na to żeby poinformować ZUS o swoich dodatkowych dochodach. Nie muszą sobie tym zawracać głowy osoby, które już osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat kobiety i 65 mężczyźni. Sprawdź, która zasada dotyczy właśnie ciebie.

więcej »

Nie daj się oszukać. ZUS przelicza emerytury za darmo

Fot. JPC-PROD - Fotolia.comDo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Na Dolnym Śląsku dotarły niepokojące sygnały, że z emerytami kontaktują się osoby, które proponują przeliczenie emerytury. Oszuści za swoją „usługę” żądają 180 zł tymczasem ZUS przelicza emerytury całkowicie bezpłatnie.

więcej »

ZUS rozlicza podatek i wysyła PIT-y

Fot. shake_pl - Fotolia.comZUS sam rozliczy twoje podatki, jeśli poza rentą lub emeryturą nie miałeś innych dochodów w ciągu całego roku. PIT 40A, który dostaniesz pocztą do domu to zarówno informacja dla Ciebie o wysokości osiągniętych dochodów a jednocześnie deklaracja, która została wysłana do twojego urzędu skarbowego.

więcej »

Na "obniżoną" emeryturę idą głównie nieaktywni zawodowo

Fot. Herrndorff - Fotolia.comOd początku września ZUS przyjął 377,4 tys. wniosków związanych z przywróceniem wieku emerytalnego. Na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn przechodzą głównie osoby, które dotąd były nieaktywne zawodowo.

więcej »

Setki tysięcy Polaków przejdą na emeryturę

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comW pierwszych dwóch dniach września ZUS przyjął 20 razy więcej wniosków o emeryturę niż średnio dziennie w 2016 r. Łącznie w ostatnim kwartale 2017 roku będzie blisko 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Eksperci podkreślają jednak, że im wcześniej przechodzimy na emeryturę, tym niższe świadczenie otrzymujemy. Przed podjęciem decyzji warto się skonsultować z doradcą emerytalnym. Od początku lipca we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 595 doradców emerytalnych pomaga w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę.

więcej »

NIK: przyszli emeryci mogą mieć problem. Duży problem

Fot.mickyso - Fotolia.comSystem przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej nie zapewnia wszystkim Polakom możliwości dotarcia do dokumentacji sprzed 1999 roku – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Pracownicy zlikwidowanych zakładów pracy nie mieli wpływu na to, dokąd trafiły dokumenty potwierdzające przebieg ich zatrudnienia. Tymczasem od tego może zależeć wysokość rent i emerytur, bo dokumenty przechowywane przez podmioty nieupoważnione nie są przez ZUS uznawane i nie pozwalają na otrzymanie pełnych świadczeń. Dotarcie to tych dokumentów może być długie i skomplikowane, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe.

więcej »

ZUS: doradcy emerytalni pomagają tysiącom osób

Fot. LoloStock - Fotolia.comTylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową. Doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań: rozłożenie należności na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności z tytułu składek.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Pola Nadziei Uniwersytety Trzeciego Wieku eGospodarka.pl Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X