Strona główna Emerytura Wiadomości

Emerytura zamiast renty? To nie zawsze będzie korzystne

Fot. Anke Thomass - Fotolia.comNie dla każdego rencisty złożenie wniosku o zamianę renty na emeryturę jest korzystne. Dlatego ZUS apeluje o to, żeby osoby które są na rencie z tytułu niezdolności do pracy przyznanej im do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i zastanawiają się czy przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku, który je do tego uprawnia najpierw odwiedziły doradcę emerytalnego. Doradca sprawdzi, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od renty. To ważne, gdyż w tym szczególnym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.

więcej »

Ponad 200 tysięcy osób skorzystało z usług doradców ZUS

Fot. mattz90 - Fotolia.comDoradcy emerytalni w całej Polsce obsłużyli już 2/3 klientów, z tych którzy w 4 kwartale tego roku uzyskają prawo do przejścia na emeryturę. Przyszli emeryci korzystają przede wszystkim z możliwości wyliczenia przez doradcę potencjalnej wysokości emerytury w zależności od momentu zakończenia pracy.

więcej »

O co w ZUS najczęściej pytają przyszli emeryci?

Fot. uzhursky - Fotolia.comDoradcy emerytalni ZUS mają pełne ręce roboty. Wiele osób chętnie korzysta z ich wiedzy i dopytuje o szczegóły związane z przejściem na emeryturę. Niektóre z pytań padają w czasie prawie każdej rozmowy z doradcą. Dotyczą one zasad przyznawania i obliczania emerytury oraz najkorzystniejszego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

więcej »

NIK: Polacy mają problem z dokumentami emerytalnymi

Fot. mickyso - Fotolia.comPonad dwa miliony Polaków wciąż nie ma ustalonego kapitału początkowego, który istotnie wpływa na wysokość emerytury. Mają do niego prawo osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem. Do ustalenia kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga świadectw pracy i informacji o zarobkach. Te jednak w wielu przypadkach są dzisiaj albo niedostępne, albo nieuznawane przez ZUS. NIK uważnie przygląda się temu problemowi.

więcej »

ZUS wyśle19 mln listów z informacją o prognozowanej emeryturze

Fot. alswart - Fotolia.comKażdy kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

więcej »

Doradcy emerytalni w ZUS oblężeni

Fot. Robert Kneschke - Fotolia.comTylko w ciągu pierwszych siedmiu dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad dwa tysiące osób. Ponad pół tysiąca z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury. Uruchomienie usługi doradcy to zusowski strzał w dziesiątkę. Od 1 lipca pojawią się we wszystkich placówkach w całej Polsce.

więcej »

Doradcy w ZUS podpowiedzą kiedy warto przejść na emeryturę

Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.comWahasz się czy przejść na emeryturę czy może jednak dalej pracować? Nie wiesz jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury? Już wkrótce w rozwiązaniu tych problemów pomoże ci doradca emerytalny. Od lipca we wszystkich placówkach ZUS na przyszłych emerytów czekali będą doradcy emerytalni, których zadaniem będzie wyjaśnienie, kiedy warto zostać emerytem, tak by wysokość emerytury była możliwie najbardziej korzystna.

więcej »

Zbieraj dokumenty z pracy. Od tego może zależeć wysokość emerytury

© mnirat - Fotolia.comKończące działalność lub likwidowane firmy nie dbają o kartoteki płacowe byłych pracowników. Sami pracownicy nie gromadzą dokumentów potwierdzających wysokość zarobków i czas zatrudnienia. Kłopoty pojawiają się wtedy gdy przymierzają się do przejścia na emeryturę. Bez kompletu dokumentów ZUS nie może naliczyć kapitału początkowego, co skutkuje wyliczeniem znacznie niższej kwoty comiesięcznej wypłaty niż się tego spodziewa przyszły emeryt.

więcej »

ZUS spodziewa się lawiny wniosków o emeryturę

© whitelook - Fotolia.comLawinowego wpływu wniosków o wyliczenie emerytury spodziewa się ZUS na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku. Ze wstępnych szacunków wynika, że wniosków będzie o około 30 proc. więcej niż w poprzednich latach.

więcej »

10 tys. zł za późniejszą emeryturę

© Tomasz Zajda - Fotolia.comPremia 10 tys. zł za niekorzystanie przez dwa lata z obniżonego wieku emerytalnego – to kolejny pomysł na zmiany w systemie emerytalnym. Pomysł premii jest jednym z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę – potwierdziła premier Beata Szydło.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Umierać po ludzku Aktywni 50+ Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Kosciol.pl Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X