Strona główna Emerytura Wiadomości

Na "obniżoną" emeryturę idą głównie nieaktywni zawodowo

Fot. Herrndorff - Fotolia.comOd początku września ZUS przyjął 377,4 tys. wniosków związanych z przywróceniem wieku emerytalnego. Na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn przechodzą głównie osoby, które dotąd były nieaktywne zawodowo.

więcej »

Setki tysięcy Polaków przejdą na emeryturę

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comW pierwszych dwóch dniach września ZUS przyjął 20 razy więcej wniosków o emeryturę niż średnio dziennie w 2016 r. Łącznie w ostatnim kwartale 2017 roku będzie blisko 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Eksperci podkreślają jednak, że im wcześniej przechodzimy na emeryturę, tym niższe świadczenie otrzymujemy. Przed podjęciem decyzji warto się skonsultować z doradcą emerytalnym. Od początku lipca we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 595 doradców emerytalnych pomaga w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę.

więcej »

NIK: przyszli emeryci mogą mieć problem. Duży problem

Fot.mickyso - Fotolia.comSystem przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej nie zapewnia wszystkim Polakom możliwości dotarcia do dokumentacji sprzed 1999 roku – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Pracownicy zlikwidowanych zakładów pracy nie mieli wpływu na to, dokąd trafiły dokumenty potwierdzające przebieg ich zatrudnienia. Tymczasem od tego może zależeć wysokość rent i emerytur, bo dokumenty przechowywane przez podmioty nieupoważnione nie są przez ZUS uznawane i nie pozwalają na otrzymanie pełnych świadczeń. Dotarcie to tych dokumentów może być długie i skomplikowane, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe.

więcej »

ZUS: doradcy emerytalni pomagają tysiącom osób

Fot. LoloStock - Fotolia.comTylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową. Doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań: rozłożenie należności na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności z tytułu składek.

więcej »

Obniżony wiek emerytalny: szturm na oddziały ZUS

Fot. Lisa F. Young - Fotolia.comJuż od rana w placówkach ZUS ustawiają się kolejki przyszłych emerytów, którzy chcą złożyć wnioski o emeryturę w obniżonym wieku. Tylko w piątek, w pierwszym dniu przyjmowania wniosków pracownicy mieli pełne ręce roboty. W całym kraju ZUS obsłużył w sprawach emerytur ponad 64 tys. osób, o 190 proc. więcej niż średnio dziennie w ubiegłym tygodniu; 23,5 tys. osób składało wnioski po raz pierwszy.

więcej »

ZUS od dziś przyjmuje wnioski o emeryturę w obniżonym wieku

Fot. kasto - Fotolia.com1 września ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60. Według szacunków Zakładu w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób, osiągnie wiek emerytalny.

więcej »

Obniżka wieku emerytalnego: wnioski można składać już od jutra

Fot. piotr290 - Fotolia.comJuż 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o przejście na emeryturę można jednak składać już od 1 września. Z przejścia na emeryturę może skorzystać 330 tys. osób. Taka decyzja powinna być jednak głęboko przemyślana, gdyż system emerytalny jest tak skonstruowany, że premiuje dłuższa pracę.

więcej »

Emerytura zamiast renty? To nie zawsze będzie korzystne

Fot. Anke Thomass - Fotolia.comNie dla każdego rencisty złożenie wniosku o zamianę renty na emeryturę jest korzystne. Dlatego ZUS apeluje o to, żeby osoby które są na rencie z tytułu niezdolności do pracy przyznanej im do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i zastanawiają się czy przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku, który je do tego uprawnia najpierw odwiedziły doradcę emerytalnego. Doradca sprawdzi, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od renty. To ważne, gdyż w tym szczególnym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.

więcej »

Ponad 200 tysięcy osób skorzystało z usług doradców ZUS

Fot. mattz90 - Fotolia.comDoradcy emerytalni w całej Polsce obsłużyli już 2/3 klientów, z tych którzy w 4 kwartale tego roku uzyskają prawo do przejścia na emeryturę. Przyszli emeryci korzystają przede wszystkim z możliwości wyliczenia przez doradcę potencjalnej wysokości emerytury w zależności od momentu zakończenia pracy.

więcej »

O co w ZUS najczęściej pytają przyszli emeryci?

Fot. uzhursky - Fotolia.comDoradcy emerytalni ZUS mają pełne ręce roboty. Wiele osób chętnie korzysta z ich wiedzy i dopytuje o szczegóły związane z przejściem na emeryturę. Niektóre z pytań padają w czasie prawie każdej rozmowy z doradcą. Dotyczą one zasad przyznawania i obliczania emerytury oraz najkorzystniejszego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy eGospodarka.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Aktywni 50+ Kobiety.net.pl Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X