Strona główna Emerytura Wiadomości

Emerytura a stres - jego poziom zależy od wykonywanej wcześniej pracy

fot. Talip Özer from PixabayOkres przejścia na emeryturę może nasilać społeczno-ekonomiczne nierówności w poziomie stresu i stanu zdrowia.

więcej »

Emerytura jest dobra dla zdrowia?

fot. Dittmar Sauer from PixabayPo przejściu na emeryturę ludzie stają się bardziej aktywni, lepiej śpią i krócej pozostają w pozycji siedzącej.

więcej »

Przejście na emeryturę nie sprzyja zdrowiu?

fot.  Manuel Alvarez z PixabayWielu ludzi nie może doczekać się emerytury, która pozwoli odpocząć i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Warto się do tego jednak przygotować, bo zmiany, jakie mają związek z zakończeniem zawowodych zajęć, bywają niekorzystne dla zdrowia i psychicznego dobrostanu.

więcej »

Emerytura? Byle nie w czerwcu

Fot. AliaksandrBS - Fotolia.comJeśli chcesz iść na emeryturę to nie rób tego w czerwcu, bo naliczona emerytura może być sporo niższa. Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

więcej »

Więcej seniorów z niskimi emeryturami. Rekordzistka dostaje 4 grosze

Fot. barwna - Fotolia.comCoraz więcej emerytów dostaje co miesiąc wypłatę niższą od najniższej emerytury, która od marca 2019 roku wynosi 1100 zł. Niskie wypłaty to efekt braku odpowiednio długiego stażu pracy, który pozwalałby na przyznanie im minimalnej emerytury. W przypadku kobiet staż ten musi wynosić 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Panowie otrzymują średnio 696,24 a panie 756,48 przy przeciętnej kwocie najniższej emerytury w kraju, która wynosi 731,90 zł.

więcej »

Polacy i ich stosunek do emerytury

Fot. sergign - Fotolia.comBlisko 40% Polaków to spokojni optymiści – osoby, które mają najwięcej pozytywnych skojarzeń z emeryturą. 38% ma obojętny stosunek, a 24% czyli tak zwani zatroskani realiści posiadają najwięcej negatywnych skojarzeń z emeryturą. To wnioski z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

więcej »

30 groszy na miesiąc. Tyle wynosi najniższa emerytura na Dolnym Śląsku

Fot. barwna - Fotolia.com30 groszy co miesiąc wpływa na konto wrocławianki, która w swoim życiu przepracowała zaledwie cztery miesiące i uzbierała niespełna 80 zł składek. Najwyższą emeryturę wypłaca ZUS mieszkańcowi Wałbrzycha. 13 tys. złotych dostaje emeryt, który na emeryturę przeszedł dopiero po ukończeniu 72 lat, po 53 latach pracy.

więcej »

Polacy na emeryturze będą chcieli spędzać czas z rodziną i podróżować

Fot. seventyfour - Fotolia.comAż 63% Polaków na emeryturze chce poświęcić czas bliskim, a 52% chce spędzić ten czas aktywnie na podróżach – tak o emeryturze myślą głównie młodsi ludzie. Jednak 24% osób, zwłaszcza starszych uważa, że to czas, w którym mogą pojawić się problemy finansowe. To wnioski z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

więcej »

Dorabiałeś na emeryturze? Rozlicz się z ZUS

Fot. whitelook - Fotolia.comTylko do jutra mają czas emeryci i renciści na rozliczenie z ZUS-em swoich dodatkowych dochodów. Jeżeli w 2018 roku świadczenie z ZUS nie było jedynym dochodem – ostatni dzień lutego to ostatni dzwonek na poinformowanie o tym ZUS. Nie muszą sobie tym zawracać głowy osoby, które już osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat kobiety i 65 mężczyźni. Sprawdź, która zasada dotyczy właśnie ciebie.

więcej »

Jak w prosty sposób podwyższyć emeryturę

Fot. Miljan Živković - Fotolia.comNa wysokość emerytury ma wpływ nie tylko miesiąc, w którym na nią przechodzisz. Znaczenie może mieć również konkretny dzień miesiąca, w którym zdecydujesz się złożyć wniosek o emeryturę.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy eGospodarka.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Poradnik-zdrowia.pl Aktywni 50+ Oferty pracy