Strona głównaEmeryturaCzy nasze zdrowie pozwala na wydłużanie wieku emerytalnego?

Czy nasze zdrowie pozwala na wydłużanie wieku emerytalnego?

Obecnie wielu ludzi cieszy się dłuższym i zdrowszym życiem, zaś obowiązujący wiek emerytalny stanowi wyzwanie zarówno dla polityków, jak i dla emerytów. W nowym badaniu sprawdzono, na ile istnieje możliwość podwyższenia wieku emerytalnego, biorąc pod uwagę związek między oczekiwaną długością życia zawodowego a aspektami zdrowotnymi istotnymi dla zdolności do pracy europejskich kobiet i mężczyzn.
Czy nasze zdrowie pozwala na wydłużanie wieku emerytalnego? [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Oczekiwana długość życia wzrasta w wielu krajach na całym świecie, między innymi ze względu na postęp w opiece zdrowotnej i zdrowszy styl życia. Jednocześnie dzietność spada lub pozostaje przez lata na niskim poziomie, a to skutkuje wyraźnym wzrostem udziału osób starszych w wielu populacjach. W efekcie eksperci wskazują na rosnący problem stabilności finansowej w systemach ubezpieczeń społecznych, w tym w wypłatach .

Wiek emerytalny i środki wspomagające wydłużenie życia zawodowego są szeroko omawiane na szczeblach zarówno krajowych, jak i w Unii Europejskiej, a wiele państw już prowadzi politykę, której celem jest stopniowe podwyższanie . Jednym z istotnych pytań, które jednak pojawiło się w tym kontekście, jest to, na ile można by dalej wydłużać życia zawodowe, uwzględniając stan zdrowia ludzi.

Pracownicy Federal Institute for Population Research w Niemczech zbadali, czy istnieje możliwość ogólnego podniesienia wieku emerytalnego. Oparli swoją analizę na związku między oczekiwaną długością życia zawodowego a trzema aspektami zdrowia, które są istotnymi czynnikami zdolności do pracy.
Istnieje kilka badań dotyczących związku między emeryturą a zdrowiem na poziomie indywidualnym, ale analizy obejmujące całe populacje są rzadkie. Byliśmy zaskoczeni, że różnice w zdrowiu i oczekiwanej długości życia zawodowego nie zostały wcześniej skwantyfikowane. Chcieliśmy zobaczyć, jak duży jest potencjał dalszego wydłużania aktywności zawodowej, uwzględniając stan zdrowia ludzi, a także jak ten potencjał różni się między mężczyznami i kobietami w różnych grupach wiekowych oraz między określonymi grupami społeczno-ekonomicznymi - wyjaśnia Elke Loichinger, współautorka badań.
Przeanalizowano związek między oczekiwaną długością życia zawodowego a oczekiwaną długością zdrowia, wyróżniając trzy jego wymiary: zdrowie fizyczne, i ogólne. Uwzględniono przy tym także poziom . Analiza koncentrowała się w szczególności na grupach wiekowych 50-59 i 60-69 lat, ponieważ to te grupy są i będą najbardziej dotknięte przyszłym wzrostem .

Ogólnie rzecz ujmując, istnieje potencjał do zwiększenia liczby lat aktywności zawodowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet w wieku 60 - 69 lat. Obserwuje się tu jednak duże różnice między podgrupami społeczno-ekonomicznymi populacji. Na przykład, 60-letni mężczyzna z niskim wykształceniem w Szwecji może pracować o 4,2 roku dłużej, a okres ten wydłuża się do sześciu kolejnych lat w przypadku wyższego wykształcenia. Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, mężczyźni o niskim wykształceniu z tej grupy wiekowej mogą spodziewać się 8,4 lat dobrego zdrowia i 8,7 lat, gdy mają wykształcenie wyższe. W Bułgarii mężczyźni w tym samym wieku z wyższym wykształceniem mogą pracować o 4,5 lat dłużej, spodziewając się 5,7 lat więcej dobrego zdrowia. Ich rówieśnicy z niskim poziomem wykształcenia mogą liczyć na zaledwie 2,7 lata w dobrym zdrowiu fizycznym, podczas których prawdopodobnie będą pracować.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć