Strona głównaEmeryturaPopracujemy dłużej: Prezydent podpisał ustawę emerytalną

Popracujemy dłużej: Prezydent podpisał ustawę emerytalną

Prezydent Bronisław Komorowki podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której zapisy m.in. podwyższają wiek emerytalny. Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę.
Popracujemy do 67 roku życia Prezydent zaznaczył, że trzeba myśleć o systemie emerytalnym już po wejściu życie ustawy określającej głównie wiek emerytalny.

- Zgłosiłem propozycję współpracy w kilku istotnych obszarach. Chciałem z satysfakcją odnotować, że nie było żadnego sprzeciwu czy wyrażenia niechęci do współpracy w tych kwestiach, w których będą prowadzone prace na forum Kancelarii Prezydenta – powiedział. Dodał, że nie było też reakcji ze strony związków zawodowych, z którymi się spotkał.

- To nie jest koniec prac nad zmianami w systemie pojętej szeroko polityki społecznej – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent zaproponował wspólną pracę nad stworzeniem narodowego, strategicznego programu polityki rodzinnej. Wśród możliwych ważnych obszarów współpracy wymienił także działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również rozwiązań w zakresie pracy tymczasowej.

kobiet i mężczyzn oraz podnosząca wiek emerytalny kobiet przewiduje, że od 2013 r. wiek przejścia na emeryturę będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Ustawa zakłada, że mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety w 2040 r.

Ustawa emerytalna umożliwia m.in. przejście na wcześniejszą, tzw. częściową, emeryturę. Prawo do emerytur częściowych przysługuje kobietom w wieku 62 lat, mającym co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i posiadają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Emerytura częściowa stanowi 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Podniesieniu wieku emerytalnego sprzeciwają się związki zawodowe oraz - jak - znacząca część Polaków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:54:10, 15-02-2013 olek466 _ Bożena

    To co wypisuje marlok to jakiś bełkot PO-wca który do mnie nie przemawia, kiedyś głosowałam na PO , ale już tyle razy nas okłamali ,że w tej chwili nic mnie już nie przekona do nich .
    Nie jestem za PO a tym bardziej za PIS , jedni i drudzy są siebie warci a my szaraczki ponosimy konsekwencje ich rozgrywek.
  • 19:17:58, 23-02-2013 Bertold

    Cytat:
    olek466
    Nie jestem za PO a tym bardziej za PIS , jedni i drudzy są siebie warci a my szaraczki ponosimy konsekwencje ich rozgrywek.
    Witam - my szaraczki ponosimy konsekwencje swoich wyborów. Cóż takie jest życie. Nie dajmy się złamać, tym złamasom ...... Pozdrawiam.

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy