Strona głównaEmeryturaEmeryci w Polsce

Emeryci w Polsce

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Przejście z pracy na emeryturę” wynika, że prawie 43 procent Polaków w wieku 50- 69 lat pobiera emeryturę. Jednocześnie co trzeci Polak z tej grupy wiekowej deklaruje, że chciałby pracować jak najdłużej. Badanie przeprowadzono w 2006 roku na grupie 6,36 mln osób, co stanowiło 74,4 proc. wszystkich obywateli w tym wieku.
Emeryci w Polsce [© Tomasz Wojnarowicz - Fotolia.com] „Liczba osób w wieku 50-69 lat, które pracują lub pracowały zawodowo po ukończeniu 49 lat i pobierają emeryturę wyniosła w II kw. 2006 r. 2,73 mln (42,9% badanych). Uwzględniono tu zarówno pobierających emerytury tzw. 'normalne' (1,67 mln), jak i wcześniejsze (1,06 mln). W grupie osób pobierających świadczenie emerytalne większość, 65,3%, stanowią kobiety”, informują eksperci z GUS.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pod koniec 2005 roku liczba osób na emeryturze wyniosła 4 miliony, wśród tych obywateli 2,47 miliony to ludzie w wieku do 69 lat.

Statystycy z GUS wyliczyli, że najliczniejsza grupa korzystająca ze świadczeń emerytalnych to osoby z wykształceniem podstawowym, najmniej wśród emerytów zaś jest wśród ludzi po liceum ogólnokształcącym i szkołach policealnych.

„Zważywszy na niektóre cele polityki społecznej, takie, jak wspieranie aktywnego starzenia się i wydłużenie okresu życia zawodowego, ogromnie ważna jest wiedza m.in. w zakresie wieku przechodzenia na emeryturę. Najwyższy jest udział osób przechodzących na emeryturę w wieku 55-59 lat (46,6%). Natomiast 25,5 proc. obserwowanej populacji przeszła na świadczenie emerytalne w wieku 60-64 lat, a niecałe 9% - w wieku 65-69 lat”, informuje analiza przygotowana przez GUS.

Stanowcza większość obywateli pobierających emeryturę w wieku 50 – 69 lat jest bierna zawodowo (85,7 proc.), 13,7 proc. emerytów łączy pobieranie emerytury i pracę. W badaniu wyodrębniono także grupę osób, która jest aktywna zawodowo, pomimo posiadania uprawnień do świadczenia emerytalnego. To 318 tysięcy osób, z nich 75,8 proc. stanowią kobiety. Największą grupą stanowią tu osoby w wieku 65- 69 lat: rolnicy, ogrodnicy, rybacy, jak również pracownicy średniego i technicznego personelu.

Respondenci twierdzili, że powody, dla których przedłużyliby pracę to: elastyczna organizacja pracy, lepsze warunki bhp, większa dostępność do usług opiekuńczych oraz możliwość podniesienia kwalifikacji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy