Strona głównaEmerytura"Emerytura" to brzmi dumnie, ale tylko dla... młodych Polaków

"Emerytura" to brzmi dumnie, ale tylko dla... młodych Polaków

Polacy nie oszczędzają z myślą o emeryturze, a jednocześnie młodzi obywatele (w przeciwieństwie do tych, którzy już otrzymują świadczenia) mają nadzieję, że po zakończeniu aktywności zawodowe będą się cieszyć dostatnim i spokojnym życiem - to jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego przez grupę AXA.
"Emerytura" to brzmi dumnie, ale tylko dla... młodych Polaków [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] AXA od kliku lat prowadzi badania dotyczące problematyki emerytalnej, po praz pierwszy uczestniczyli w nich także Polacy. Badanie składało się z kilku części, dotyczyły one wieku emerytalnego oraz aspektów finansowych emerytur oraz rent. W badaniu uczestniczyły 702 osoby, połowa z nich była aktywna zawodowo, pozostali to emeryci i renciści przed 75 rokiem życia.

Specjaliści, którzy analizowali wyniki raportu, uważają, iż ankietowani Polacy widzą przyszłość optymistycznie, dowodem na to jest powszechne przekonanie, iż życie kolejnych pokoleń będzie lepsze i bardziej dostatnie. Jednocześnie taka postawa jest wyrazem niezadowolenia z aktualnej sytuacji.

Z badania wynika także, iż Polacy chcieliby mieć możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, co kłóci się z dążeniem do wyrównania wieku emerytalnych kobiet i mężczyzn. Jednocześnie mimo pragnienia możliwości wcześniejszego skończenia pracy zawodowej, prawie połowa ankietowanych ma zamiar kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Jak pokazują wyniki badań, młodzi Polacy widzą czas emerytury jako okres odpoczynku i spokoju, dla obecnych seniorów zaś jest to raczej okres problemów finansowych. Zdaniem ankietowanych Polaków, przyszłość powinna przynieść poprawę sytuacji finansowej. Prawie połowa aktywnych zawodowo osób ma nadzieję, iż po przejściu na emeryturę nie pogorszy się ich standard życia.

Nie wszystkie wnioski z badania są tak optymistyczne, większość osób aktywnych zawodowo uważa, ze ich przyszłe dochody będę niewystarczające, co uniemożliwi realizację marzeń i planów. Mimo tego Polacy nie zabezpieczają się finansowo na okres emerytalny, oszczędzanie na ten cel popularne jest jedynie wśród zamożnych.

To, iż nie oszczędzamy pieniędzy na czas zakończenia aktywności zawodowej różni nas mieszkańców innych państw. W Polsce powszechne jest przekonanie, iż to państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo finansowe emerytom. Zdaniem specjalistów konieczne jest promowanie zwyczaju oszczędzania pieniędzy poprzez oferowanie ulg podatkowych czy rozpowszechnianie pracowniczych programów emerytalnych.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć