Strona głównaEmeryturaEmerytury pomostowe

Emerytury pomostowe

Stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wygasają 31 grudnia 2006 r. Dla osób, które pracowały w warunkach szczególnych, a których kariera zawodowa skończy się wcześniej, rząd przygotował rozwiązanie w postaci emerytur pomostowych lub rekompensat.
Emerytury pomostowe [© Jim Barber - Fotolia.com] Emerytura pomostowa to świadczenie, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem pracy, a osiągnięciem wieku emerytalnego. Wyniesie 90 proc. potencjalnej emerytury i będzie waloryzowane według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS. Na emeryturę pomostową będzie można przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn). Niektórzy pracownicy - z uwagi na charakter wykonywanej pracy – będą mogli przejść na emeryturę pomostową na 10 lat przed wiekiem emerytalnym.

Rekompensaty dostaną osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. przepracowały w warunkach szczególnych lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze na pełnym etacie przez co najmniej 5 lat, a w myśl nowych przepisów ich praca nie została uznana za pracę w warunkach szczególnych. Rekompensata będzie dopłatą z budżetu państwa do kapitału początkowego. Jej wysokość będzie zależała od stażu pracy w warunkach szczególnych i wieku osoby.

Składki do wydzielonego Funduszu Emerytur Pomostowych będą płacili pracodawcy. Jednak większość wypłat sfinansuje dotacja celowa budżetu państwa, jako gwaranta za zobowiązanie zaciągnięte wobec osób, które w przeszłości pracowały w warunkach szczególnych. Funduszem będzie zarządzać ZUS.

Rząd szacuje, że emerytury pomostowe – zgodnie z projektem ustawy - kosztowałyby maksimum ok. 4 mld zł rocznie. Z takim kosztem należy się liczyć w tych latach, w których najwięcej osób uprawnionych do emerytur pomostowych będzie korzystać z tego rozwiązania. Rozwiązanie to miałoby charakter wygasający – ponieważ zakłada się, że w nowym systemie nikt nie powinien pracować tak długo w warunkach szczególnych, by doznać uszczerbku dla zdrowia. Chodzi o to, by ludzie po pewnym czasie zmieniali pracę i przekwalifikowywali się. Emerytury pomostowe zostaną natomiast utrzymane dla górników z uwagi na charakter pracy pod ziemią. Wedle szacunków rządowych emerytury pomostowe otrzyma ok. 300 tys. osób, a rekompensaty – ok. 900 tys.

Obecnie nadal trwają prace nad ostateczną listą zawodów, których wykonywanie uprawnia do przywilejów emerytalnych.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy