Strona głównaEmeryturaPrzygotowano projekt ustawy o emeryturach pomostowych

Przygotowano projekt ustawy o emeryturach pomostowych

Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Przygotowano projekt ustawy o emeryturach pomostowych [© PaulPaladin - Fotolia.com] „Jest to realizacja zapowiedzi ustawowej, która byłą zapisana w prawie w 1998 r. Przedstawiony projekt realizuje złożoną wówczas obietnicę. Emerytury pomostowe będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być w żaden sposób usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym prace, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i która wymagają największej sprawności psychofizycznej”, wyjaśniała Minister Fedak podczas konferencji prasowej.

„Nie wszystkie osoby, które w myśl starych przepisów pracowały w tzw. warunkach szczególnych, będą miały prawo do emerytury pomostowej. Rząd chce, by to eksperci medycyny pracy, a nie urzędnicy lub politycy, określali listę rodzajów prac, które są wykonywane w warunkach szczególnych lub mają szczególny charakter,” dodała Fedak.

Emerytura pomostowa jest odrębnym od przewidzianych w systemie emerytalnym rozwiązaniem. Mają ją otrzymywać uprawnione osoby pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego. Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić podstawę obliczenia emerytury z FUS (wyznaczoną w sposób ustalony w art. 25 ustawy o emeryturach i rentach z FUS) przez średnie dalsze oczekiwane trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.

Aby przejść na emeryturę pomostową, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, możliwość skorzystania ze świadczenia będą miały osoby, którym brakuje pięciu lat do wieku emerytalnego (tj. kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat), przewidziane są jednak szczególne przypadki, w których uprawnione do „pomostówki” będą osoby mające dziesięć lat mniej niż wynosi wiek emerytalny. Poza tym, trzeba będzie wykazać się odpowiednim ogólnym stażem ubezpieczeniowym (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), a także stażem pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze - przez co najmniej 15 lat.

Autorzy projektu szacują, że w okresie ,w którym najwięcej osób skorzysta ze świadczenia, koszt tych emerytur wyniesie ok. 500 mln zł rocznie. W przyszłości system emerytur pomostowych ma zostać zastąpiony przez system planowania kariery zawodowej. Wówczas, na co mają nadzieję autorzy projektu, nikt nie będzie pracował tak długo w warunkach szczególnych, by doznać uszczerbku dla zdrowia. Plan aktywności zawodowej ma zapewnić dostateczną mobilność na rynku pracy i uniknięcie chorób związanych z wykonywaniem danej pracy.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy