Strona głównaEmeryturaSystem emerytalny - Francja

System emerytalny - Francja

Publiczny system emerytalny we Francji to rozwiązanie obowiązkowe, obejmujące system powszechny (pracownicy sektora prywatnego), system specjalny (pracownicy sektora publicznego), system „niepracowników” i „nierolników” (rzemieślnicy, przedsiębiorcy, wolne zawody) oraz system rolniczy(uprawiający ziemię oraz zatrudnieni w rolnictwie).
System emerytalny - Francja [© mtrommer - Fotolia.com] Francja umożliwia jednoczesne pobieranie świadczeń emerytalnych z kilku w/w źródeł.

System emerytalny stanowią składowe głównej i dodatkowej warstwy emerytalnej, którą wprowadzono w 2003 roku; obie finansowane są na zasadach repartycji. Ma on charakter ubezpieczeniowy i głównie (ok. 70% – 2000 r.) finansowany jest ze składek pracodawców i pracowników. Pełne świadczenia emerytalne otrzymują osoby o udokumentowanym stażu zawodowym (40 lat). Minimalny wiek przejścia na pełną emeryturę to 60 lat obojga płci. Wysokość emerytury jest uzależniona od długości okresów objęcia powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym oraz od wysokości wynagrodzenia w tym czasie. Niemożliwe jest pobierania świadczenia emerytalnego wraz z wynagrodzeniem za pracę.

Żadnej z emerytur nie przyznaje się automatycznie. Niezależnie od historii zatrudnienia, wnioski należy składać na sześć miesięcy przed rzeczywistą datą przejścia na emeryturę.

Kwota emerytury może zostać podwyższona, jeżeli pracownik zdecydował się na wykupienie uzupełniającej polisy ubezpieczeniowej (ubezpieczenie wzajemne lub prywatne).

Na uwagę zasługuje również wbudowanie we francuski system emerytalny rozwiązań stanowiących instrument polityki rodzinnej. I tak, osoby, które wychowywały dużą liczbę dzieci mogą liczyć na m.in. podniesienie emerytury z uwagi na ilość potomstwa, wydłużenie okresu składkowego i ubezpieczenie społeczne dla tych, których pracą zawodową było wychowywanie dzieci. Z reguły, wychowanie trojga dzieci oznacza podniesienie wysokości emerytury o 10 proc., kolejne dziecko to dodatkowy wzrost świadczenia o 5 proc. Ogółem jednak przyrost nie może przekroczyć 30 proc. kwoty podstawowej.

Obecny system emerytalny wzbudza wśród Francuzów wiele kontrowersji. Jednym z ognisk zapalnych jest m.in. kwestia wcześniejszych emerytur dla pracowników kolei-kolejarze otrzymali je jeszcze w czasach, gdy ich zawód nierozerwalnie łączył się z zawodem palacza. Potrzebna jest gruntowna reforma systemu emerytalnego, tylko że - jak się mówi nad Sekwaną - Francja nigdy nie jest gotowa na reformy, ale zawsze na rewolucję...

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:23:09, 20-12-2011 ~gość: 213.135.35.xxx

    To, co najważniejsze, system waloryzacji emerytur w tym artykule pominięto! Dlaczego? Bo jest korzystny dla pracowników. We Francji płace indeksuje się do średniej płacy. Każdy wie, ile średnich płac zarobił w danym roku kalendarzowym. Następnie oblicza się emeryturę na podstawie najlepszych 10 lub 20 lat, tak jak u nas w starym systemie. Emerytura jest wyrażona jako pewien procent średniej płacy. Jak rośnie średnia płaca, rośnie też emerytura. Nie potrzeba żadnych ustawowych waloryzacji; każdy może sprawdzić jaka jest średnia płaca i wie, ile emerytury mu się należy!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy