Strona głównaEmeryturaWspólne pieniądze na emeryturę

Wspólne pieniądze na emeryturę

Po rozwodzie członkowie OFE często pozbawiają współmałżonków należnych im pieniędzy, zaś w skrajnym przypadku niepracujący małżonek może zostać na starość bez środków do życia. Resort pracy rozważa zmiany w obowiązujących przepisach, mające ułatwić rozwodzącym się małżonkom dochodzenie swoich praw.
Wspólne pieniądze na emeryturę [© Jakub Krechowicz - Fotolia.com] Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych określa, że w przypadku rozwodu środki zgromadzone w OFE podlegają podziałowi. Środki przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego są przekazywane do jego OFE.

Przepisy te mają na celu ochronę mniej lub w ogóle niezarabiającego małżonka. W skrajnej sytuacji, jeśli były partner, który pracował, nie podzieli się z nim pieniędzmi, to osoba niepracująca nie otrzyma emerytury.

Wiele rozwodzących się osób ma kłopoty z wyegzekwowaniem pieniędzy z konta emerytalnego byłego współmałżonka. Nie ma problemu, jeśli rozwodzące się osoby dogadają się co do podziału należnych im pieniędzy. Mogą ich się zrzec lub je podzielić. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy jeden z małżonków, przeważnie lepiej zarabiający, chce uniknąć podziału pieniędzy i przenosi się do innego OFE. W takiej sytuacji były małżonek musi odnaleźć fundusz nieuczciwego partnera, a jeśli to zrobi, często za pośrednictwem sądu musi dochodzić swoich praw.

Resort pracy zapowiada ułatwienie rozwiedzionym dostępu do wspólnych emerytur, wystąpi więc do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i organu nadzoru z prośbą o rozważanie zmian, które zapobiegłyby kłopotom członków OFE z egzekucją należnych środków. Wśród postulowanych zmian ma znaleźć się umożliwienie rozwiedzionym klientom OFE sprawdzenia w rejestrze członków OFE prowadzonym przez ZUS, w którym funduszu jest ich były małżonek.

Grzegorz Gacki / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy