Strona głównaEmeryturaZawieszona emerytura z ZUS? Wypełnij wniosek, żeby odzyskać nawet 43 tysiące

Zawieszona emerytura z ZUS? Wypełnij wniosek, żeby odzyskać nawet 43 tysiące

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ZUS musi oddać - z odsetkami i waloryzacją - emerytury tym osobom, którym odebrał je w październiku 2011 roku, w wyniku wprowadzenia przepisu zakazującego łączenia emerytury i pracy.
Zawieszona emerytura z ZUS? Wypełnij wniosek, żeby odzyskać nawet 43 tysiące [© Magdziak Marcin - Fotolia.com] W czwartek weszła w życie ustawa zmieniająca nowelizację ustawy emerytalnej z grudnia 2010 roku. Tym samym emeryci, którym zawieszono świadczenie, ponieważ nie zwolnili się z dotychczasowej pracy, mogą ubiegać się o zwrot należnych im , wraz z odsetkami. Średnio ZUS musi zwrócić ok 43 tys. na osobę.

Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczył osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę, w tym tych, które .

Zwrot pieniędzy nie będzie jednak następował automatycznie - w celu ich uzyskania należy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Należy wystąpić w nim o "wypłatę emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami". Przy czym najlepiej będzie zrobić to jak najszybciej, ponieważ ZUS będzie płacić odsetki naliczone jedynie do dnia wejścia w życie ustawy czyli do 19 lutego tego roku.

W wyniku ustawy z 2010 roku i wyroku Trybunału Konstytucyjnego, emeryci podejmowali różne decyzje życiowe. Część osób zrezygnowała z pracy, inne dochodzą swoich roszczeń wobec ZUS w sądzie. Poniżej prezentujemy zestawienie możliwości jakie mają osoby znajdujące się obecnie w różnych sytuacjach.

SytuacjaCo należy zrobić
Emerytura zawieszona przez ZUS, z powodu pracy w PolsceNależy napisać i wysłać lub złożyć w ZUS wniosek o wypłatę emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami. We wniosku trzeba podać numer emerytury, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania emeryta.
Emerytura zawieszona przez ZUS, z powodu pracy za granicąPodobnie jak w przypadku pracy w Polsce, należy wysłać
Po zawieszeniu emerytury, złożony pozew do sąduPrzed wysłaniem wniosku należy wycofać sprawę z sądu. Po otrzymaniu decyzji o jej umorzeniu wystąpić z wnioskiem do ZUS.
Po zawieszeniu emerytury, złożony pozew do sądu, apelacja ZUS po korzystnym wyrokuPrzed wysłaniem wniosku należy poczekać, aż ZUS wycofa apelację.
Zmarła osoba uprawniona do odbioru zawieszonej emerytury
Świadczenie należne z tytułu ustawy zostanie wypłacone małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba zmarła prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli nie było takich osób - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie pozostawała we wspólnym gospodarstwie domowym, a w dalszej kolejności innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawał uprawniony. Osoby uprawnione do po zmarłym muszą złożyć wniosek do ZUS w ciągu 12 miesięcy od jego śmierci.
Rezygnacja z pracy, pozostanie na emeryturzeNiestety, zmiany w ustawie nie dotyczą takich osób. Mogą się one natomiast ubiegać w sądzie o odszkodowanie z tytułu utraconych zarobków.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy