Strona głównaEmeryturaŻycie zaczyna się na emeryturze?

Życie zaczyna się na emeryturze?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdy decydujemy się na zakończenie kariery zawodowej, życie diametralnie się zmienia. Pojawia się wiele wolnego czasu, który można - i trzeba - wykorzystać w jak najlepszy dla nas sposób.
Życie zaczyna się na emeryturze? [© Christian Schwier - Fotolia.com] Jeszcze przed przejściem na emeryturę warto zastanowić się nad planami na dalsze życie, zarówno w wymiarze dalekosieżnym, jak i tymi dotyczącymi codziennego rozkładu dnia.

- Na pewno nie powinniśmy rezygnować z aktywności towarzyskiej. Budowanie relacji przez spotykanie się z ludźmi pobudza nasze życie fizyczne i psychiczne – mówi Agnieszka Adamczyk-Musiał.

Zapał do działania czerpiemy często od ludzi z naszego otoczenia, czyli rodziny, przyjaciół i znajomych. Dlatego dobrze otaczać się osobami aktywnymi.
- Szczególnie ważna jest własna motywacja wewnętrzna. Musimy ją pielęgnować, ponieważ w głównej mierze to ona nas mobilizuje – podkreśla ekspertka.

Sposobów na efektywne spędzanie czasu na emeryturze jest bardzo wiele. O aktywność seniorów dbają przede wszystkim różne fundacje i organizacje. Mogą oni zapisać się na lekcje tańca i inne ćwiczenia ruchowe, warsztaty z rękodzieła, kursy językowe czy też skorzystać z oferty uniwersytetów trzeciego wieku.

Warto pomyśleć także o spełnieniu "większych" marzeń, które odkładaliśmy przez wszystkie lata - o podróżach, uprawianiu czasochłonnego hobby czy choćby o skończeniu wymarzonego kierunku studiów. To ostatnie może okazać się łatwiejsze niż myślimy - studia dzienne na uczelniach publiznych są w Polsce bezpłatne, a duża ilość wolnego czasu pozwala nie tylko na branie udziału w zajęciach, ale także na przygotowanie się do nich.Przedstawiamy kilka przykładów seniorów z całego świata, którzy właśnie na emeryturze zaczęli całkiem nowe życie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 16:44:27, 24-07-2015 ~gość: 178.42.108.xxx

  Wolny czas? nie znam zadnej emerytki ktora by miala dla siebie troche czasu. Wszystkie albo pracuja dla wnukow lub bezrobotnych dzieci albo zajmuja sie wnukami. Wiekszosc tez jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej bo z malej wrecz glodowej emerytury musza sponsorowac swoje dzieci ktore skolei sa w tragicznej sytuacji. Do tego dochodzi poczucie beznadziei i niepotrzebnego zycia bo na mieszkanie po dziadkach czekaja mlodzi ktorych nigdy w zyciu nie bedzie stac na wynajecie a tym bardziej na kupienie mieszkania. Sytuacja mieszkaniowa jest o wiele gorsza niz za czasow komuny. Kiedys czekalo sie 20 lat na mieszkanie dzisiaj na mieszkanie przecietny kowalski cala pensje musialby odkladac co najmniej 50 lat. Przy okazji musial by przez te 50 lat nauczyc sie zywic powietrzem, chodzic nago i mieszkac w lesie.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Hospicja.pl
 • eGospodarka.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy