Strona głównaEmeryturaNiż demograficzny a emerytury strona 2 / 2

Niż demograficzny a emerytury

strona 2 / 2

Niż demograficzny a emerytury [© Ruff - Fotolia.com]
Ponieważ podobne kłopoty przewidziano już w trakcie prac nad obecnie obowiązującym systemem emerytalnym, powołano Fundusz Rezerwy Demograficznej. Instytucja ta miała wspomóc finansowanie emerytur wobec problemów spowodowanych negatywnymi zjawiskami demograficznymi. Fundusz otrzymywał początkowo 0,1% podstawy wymiaru składki emerytalnej, wkład miał być zwiększany, ale trudności budżetowe sprawiły, że do FRD trafia zaledwie 0,2%. Dysponuje więc skromnymi środkami- 2,8 miliarda złotych, które nie rozwiązują niedoborów finansowych.

W innych krajach także sięgnięto do tego typu rozwiązań. Np. w Norwegii podobny fundusz emerytalny funkcjonuje doskonale dzięki zyskom ze sprzedaży ropy naftowej. W końcu 2006 roku instytucja ta dysponowała prawie 240 miliardami euro, tzn. na jednego Norwega przypadało 50 tysięcy euro.

Fundusz emerytalny funkcjonuje także w Japonii, zgromadził środki o wartości 990 miliardów euro. Od 2015 roku będą potrzebne na wypłatę emerytur dla 1/4 społeczeństwa (wówczas taka jego część będzie w wieku ponad 65 lat).

Polska musi poszukać innych sposobów rozwiązania sytuacji niedoborów finansowych. Według Jeremiego Mordasewicza, wiceprezydenta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan” środkiem zaradczym mogłoby być obcięcie wcześniejszych emerytur.

Z raportu Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że w Polsce mamy bardzo niski wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym- wynosi 52,8%. Średnia dla państw starej Unii to 65,2%. Taki stan rzeczy spowodowany jest dużą liczbą naszych obywateli przechodzących na wcześniejszą emeryturę. „Co roku państwo dopłaca do wcześniejszych emerytur 15 mld zł, żaden system tego na dłuższą metę nie wytrzyma”, ostrzega Mordasewicz.

Minister Pracy, Anna Kalata przygotowała projekt zmian w rozwiązaniach dotyczących wcześniejszych emerytur, ale jej pomysły okazały się zbyt kontrowersyjne. Zdecydowano, że o tym, kto będzie mógł odchodzić na wcześniejszą emeryturę rozstrzygną konsultacje społeczne rządu ze związkowcami i pracodawcami.

Powyższe rozwiązania nie są jednak wystarczające. Kolejnym sposobem wyjścia z problemu może zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W Niemczech władze przyjęły niedawno ustalenia, zgodnie z którymi wszyscy obywatele, bez względu na wiek, mają pracować do 67-go roku życia. Podobne reformy są tworzone również w Austrii, Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

W Polsce z pomysłem tego rodzaju wyszedł kilka lat temu Jerzy Hausner, wiek emerytalny kobiet miał być stopniowo wydłużany, tak iż w 2024 wyniósłby 65 lat. Obecna minister wykluczyła wprowadzenie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Mimo to, ekonomiści sądzą, że zmiany te w niedalekiej przyszłości będą konieczne. Wobec rozwoju gospodarczego, bezrobocie ma się wkrótce zmniejszyć i zaczniemy odczuwać brak pracowników. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Strukturalnych, aktywność zawodowa będzie musiała być wydłużona, ponieważ alternatywę dla niej stanowi jedynie podwyższenie podatków, a to z kolei spowoduje kolejną fazę emigracji i zmniejszenie liczby pracujących obywateli.

Jeśli odpowiednie reformy nie zostaną przeprowadzone, obciążenia związane ze świadczeniami emerytalnymi mogą spowodować hamowanie wzrostu gospodarczego.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:23:48, 09-05-2007 Basia.

    Przerażająco to wygląda.
  • 01:27:13, 10-05-2007 Wilhelmina

    Nic się Basiu nie bój. Działania już są podjęte.Mądre głowy myślą. Zakaz aborcji przysporzy obywateli. Zakaz antykoncepcji miał ten sam cel. Niechęć w przychodniach i szpitalach do leczenia ludzi starych, ma cel szybszej ich eliminacji. Brak młodych rąk do pracy? Coraz więcej ludzi ze wschodu otrzymuje legalny pobyt i zatrudnienie. Oj, będzie jakoś, będzie. Mądre głowy coś jeszcze wymyślą.
  • 07:51:15, 10-05-2007 hannabarbara

    Nie życz nam tak źle Wilhelmino! Niech już lepiej te mądre głowy nic nie wymyślają!
  • 16:20:01, 10-05-2007 iwo1111

    Może kogoś zainteresuje ten artykuł, zwłaszcza osoby, które dopiero zaczną pobierać emerytury.
    Na samym dole jest apel do marszałka, który można podpisać.
    http://www.se.com.pl/se/index.jsp?pl...=1839&layout=1
  • 08:55:04, 11-05-2007 Wilhelmina

    Nie wiem gdzie wyładować swoją złość, więc piszę tutaj.
    Właśnie przeczytałam przedruk z "Faktów". Prezes ZUS-u A.Wiktorow, organizuje Spartakiadę Sportowo - Rekreacyjną. Jak wyliczono, spartakiada może kosztować podatników nawet 220 tys.zł.
    "Fakty", owszem, gazeta brukowa, ale wiadomości ich często potwierdzają się. Jestem zła. Straszy się ludzi wstrzymaniem rent i emerytur, po wielu latach pracy otrzymują śmieszne pieniądze, nie ma forsy na lecznictwo itd, itp. A tu co chwilę człowiek czyta, że budują nowe "pałace", organizują imprezy i imprezki. Powstają świątynie największe na świecie, największe monstrancje, wszystko " naj ", tylko człowiek w tym wszystkim wogóle się nie liczy. Umierają bez leków małe dzieci. Ludzie żebrają na leczenie po instytucjach, a tu człowiek czyta takie rzeczy. Owszem, propagowanie sportu ważna rzecz, ale czy właściwa w sytuacji w jakiej ponoć znajdujemy się? No i czy z ZUS- owskich pieniędzy?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy