Strona głównaEmeryturaMinister Fedak: Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne.

Minister Fedak: Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne.

Minister Jolanta Fedak zapowiedziała, że wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne. Być może mężczyźni będą musieli pracować nawet do siedemdziesiątki.
Zmiany - jak zapowiada rząd - są nieuchronne. Jednak mają być wprowadzane stopniowo. „Reformę związaną z wydłużaniem wieku emerytalnego trzeba przeprowadzać systematycznie. Na początek należy zapowiedzieć ją pracującym, którzy są jeszcze stosunkowo młodzi i mają nie więcej niż 40 lat. Wiedząc, że wiek emerytalny zostanie wydłużony lepiej zaplanują swoją karierę zawodową. Osoby starsze pracowałyby tak jak obecnie - kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni 65 lat", wyjaśnia Jolanta Fedak.

Minister Fedak uważa, że jedną z możliwości wprowadzania zmian jest praca osób mających poniżej 40 lat wydłużana odpowiednio od 1 do 5 lat. I tak kobieta, która w momencie wprowadzenia reformy miałaby 39 lat, odeszłaby na emeryturę w wieku 61 lat, zaś 35-latka w wieku 65 lat. W podobny sposób zwiększany zostałby wiek emerytalny mężczyzn.

Jednocześnie Jolanta Fedak zaznacza, że znaczące zmiany w systemie emerytalnym już zostały wprowadzone. „Likwidacja od 2009 r. wcześniejszych emerytur, które przysługiwały 55-letnim kobietom z co najmniej 30-letnim stażem pracy i 60-letnim mężczyznom z co najmniej 35-letnim stażem pracy, spowodowała podwyższenie wieku emerytalnego o 5 lat. Do 60. roku życia dla kobiet i 65. roku życia dla mężczyzn", powiedziała Fedak.

Zapowiadane zmiany spotkały się z aprobatą finansistów i ubezpieczycieli. Negatywnie opiniują je przedstawiciele związków zawodowych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:15:38, 07-04-2010 hhh.Gosia

    Jeśli wydłuża się wiek emerytalny to należy zabezpieczyć stanowiska pracy. Mam 55 lat.Staż pracy 30 lat jako księgowa.Od 6 miesięcy jestem na bezrobociu i nie mogę znależć żadnej pracy, nawet jako sprzątaczka ( potrzebują w miarę młode osoby , zdrowe i silne).Uważam, że emerytury winny być utrzymane kobiety- 55 lat, męzczyzni - 60lat.Nie mam nic przeciw temu, aby pracować będąc na emeryturze - jeśli mi na to pozwoli zdrowie i znajdę pracę.Dzięki temu polepszyłabym sobie byt.Czuję się oszukana i okradziona.
    ... zobacz więcej
  • 18:04:16, 07-04-2010 Kazik

    tadeusz50 ma rację. Górnik dołowy w tym wieku? Prezes tak. Czy górnik i mężczyzna bibliotekarze powinni iść jednakowo na emeryturę? Ja uważam że nie.

    Z górnika nie zrobisz bibliotekarza [z pylicą płuc dodatkowo]. A bibliotekarza widziałem który miał okulary 8 dioptrii.Na górnika by się nie nadał, ale ma umysł i może pracować w bibliotece długo.

    A może chce ktoś komandosa w wieku 65 lat? W czynnej służbie w Afganistanie.
  • 18:36:51, 07-04-2010 Scarlett

    No i policjant w wieku 60, pielęgniarka, kolejarz, ekspedientka, nauczycielka itp
    Babcia klozetowa może!!!!
  • 19:16:24, 07-04-2010 Lila

    Zastanawiam się, jak sobie radzą Niemcy?
    Chyba od czasów krzyżackich, tłamsząc Prusów i Żmudzinów,
    nabrali takiej kondycji.
  • 20:55:55, 07-04-2010 waclaw46

    Cytat:
    A może chce ktoś komandosa w wieku 65 lat? W czynnej służbie w Afganistanie.
    Może pracować w ochronie a jak jest dobry to w Black Water czy zajmować się logistyką.W wojsku wcześniej przechodzi się na emeryturę.Inne kraje co mają wydłużony okres pracy i z przechodzeniem na emeryturę jakoś sobie radzą.W Stanach przechodzi się później na emeryturę ,seniorzy mogą się podzielić doświadczeniami co pracowali za granicą i przeszli na emeryturę.Nie wszyscy w kopalni to górnicy dołowi ? Zawsze ten co go to dotyczy będzie oponował nawet prezes bo powie że jego praca jest stresująca i powinien przechodzić wcześniej na emeryturę i ze on płacił najwyższe składki.Punkt widzenia na sprawę zawsze jest związany z punktem siedzenia ,tego nie zmienimy.Aby reforma miała sens to cały system emerytalny nadaję się do zreformowania.Problem jest jeden że wszystkie siły społeczne powinny siąść i ponad podziałami ustalić warunki gry i zmiana partii u władzy nie będzie miała na realizacje ustaleń reformy emerytalnej.hhh .Gosia ma rację, tak jest, ze pracodawca stara się pozbyć pracowników starszych i przenieś ich na wcześniejszą emeryturę.Tylko gadaniem nie rozwiążemy tego problemu musi być cały pakiet zachęt który wpływał by na zainteresowanie pracodawcy do pozostawienia dłużej pracowników czy przeprowadzenia roszad na stanowiskach pracy. Natomiast zmuszanie prywatnego pracodawcy do zatrudniania ludzi starszych nic nie da.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy