Strona głównaEmeryturaPodwyższenie wieku emerytalnego: reforma do konsultacji

Podwyższenie wieku emerytalnego: reforma do konsultacji

Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy wprowadzającej jedną z najważniejszych reform zapowiedzianych w expose premiera Tuska. Chodzi o zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.
Podwyższenie wieku emerytalnego: reforma do konsultacji zakłada, że od 2013 r. stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wiek emerytalny będzie podnoszony co cztery miesiące o 1 miesiąc. Dzięki temu poziom 67 lat zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040.

Projekt aktu prawnego zostanie przesłany do zaopiniowania przez wielu partnerów społecznych, w tym przez związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje kobiet, organizacje i związki zawodowe rolników. - Przyjmujemy, że konsultacje będą trwały 30 dni - oświadczył szef rządu, dodając, że projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca.

- Wiem, że wokół tej decyzji nie ma entuzjazmu, ale ktoś ją musi podjąć. Uznaliśmy, że to jeden z ostatnich momentów na to - powiedział premier. Dodał, że trudno dziś sobie wyobrazić taki kalendarz polityczny, który dawałby nadzieję, że ewentualni następcy zdecydowaliby się na tego typu krok. Szef rządu podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, że ustawa emerytalna „może być bardzo kosztowna z punktu widzenia rządu czy tych, którzy promują te zmiany”.

Premier podkreślił, że bezpośrednią przyczyną podjęcia reform jest przewidywany na lata 40. XXI wieku "drastyczny brak rąk do pracy". - Prawda jest brutalna i z brutalną szczerością chcę ją przedstawić w krótkich słowach - powiedział. Szef rządu zwrócił uwagę, że prognozy pokazują, że już w 2042 roku ponad połowa Polaków może być po 50. roku życia. Dziś pracuje rekordowa liczba Polaków - ok. 16 mln (poza rolnictwem). Po tym jak na rynek pracy weszły pokolenia z wyżów demograficznych z lat 1980-1984 liczba osób zdolnych do pracy będzie już tylko maleć - w latach 2010-2040 spadnie o 5 milionów.

W związku z tym, że zmienią się proporcje osób pracujących do niepracujących, dzisiejszy nie będzie w stanie chronić ludzi starszych i przestanie spełniać swoje zadania. Ponadto, przy obecnym systemie emerytalnym zabraknie rąk do pracy. - Jeżeli nie wydłużymy wieku emerytalnego, to przeciętna emerytura kobiet w 2040 r. będzie wynosiła 2062 zł, ale jeżeli kobiety będą pracowały dłużej to średnia emerytura wyniesie 3411 zł, a jest to różnica o 65 proc. - dodał premier Donald Tusk.

Szef rządu zwrócił także uwagę, że gdyby został podtrzymany obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, rząd musiałby szukać pieniędzy gdzie indziej. Według premiera np. VAT na wszystkie produkty musiałby być trwale podniesiony o 8 punktów procentowych, składka emerytalna podniesiona z 19,5 proc. do 30 proc. pensji, zaś wypłacane świadczenia obniżone o połowę. - To są takie symulacje, byśmy mieli świadomość, jakie mamy zastępcze warianty - zaznaczył szef rządu, dodając, że dedykuje te dane zwolennikom referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

- Rząd przygotowuje się do tej reformy długo i już w poprzedniej kadencji trwały nieformalne dyskusje o przeciwdziałaniu efektom niekorzystnych tendencji demograficznych - powiedział premier.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:52:57, 20-02-2012 liha11

    a co z budzikiem na 5.15 ?
    ostatnie 5 lat przed emerytura znienawidzilam budzik !!!
  • 07:50:59, 22-02-2012 Anna G

    Najglosniej o podwyzszenie wieku emerytalnego krzycza ci, co siedza w cieplych pokojach z sekretarka, ubrani w garniturki a kierowca sluzbowej limuzyny jest zawsze w pogotowiu. Ci co musza na nich harowac, sa zalamani! I to ma byc demokracja!!!
  • 08:47:24, 22-02-2012 Tatiana

    Mam 47 lat i 29 lat pracy, w wieku 67 lat bede miała 49 lat pracy Nie korzystałam z urlopow wychowawczych mimo ze dzieci mam Pracuje fizycznie ,juz teraz nie jestem tak wydajna jak młodsze kolezanki Nie wyobrazam sobie pracy nawet za 10 lat a coz dopiero za 20 .. To jakas porazka ech ...Powinnismy sie cieszyc ze pracujemy ...płacimy składki a emerytury nie dozyjemy ????
  • 09:03:35, 22-02-2012 jakempa

    Kochani,,,,,zobaczcie jak bedzie fajnie na emeryturze,.../polecam oba filmiki- dla refleksji/

    http://www.voila.pl/464/rzsaj
  • 16:50:19, 22-02-2012 toy_

    jestem ZA wydłuzeniem pracy do 67 lat
    emerytura nie pozwoli mi wyzyc
  • 18:52:59, 22-02-2012 spinoo

    Ustalmy że wszyscy macie rację / ja uważam ze nie bardzo / ale ferowanie wyroków , negacja , nawet złośliwosci na niewiele sie zdadzą . Dwa plus dwa jest cztery . jezeli tak to system w tym kształcie nie wytrzyma i trzeba dzis cos z tym zrobić . Niestety mamy nawyk tzw roszczeniowy, wielu z nas ma pracę której nie lubi wrecz jest ona dla wielu z nas utrapieniem, a emerytura wybawieniem, ale czy to aby napewno ich tego "Tuska" wina ...? Tatiana ciebie ta reforma praktycznie nie dotyczy , dla kobiet okres dochodzenia to chyba 2040 rok więc bez emocji .Naturalnie to nie nasz wina ze przez lata system nie odkładał naszych składek a sami chcielismy żyć w przekonaniu o gwarancji systemu, zatem nie robiliśmi wiele by po prostu o tym myśleć . Dziś jest tak jak jest , ale szczególne emocje wzbudza reforma w sród ...osób bliskich emerytury nie zas wsród młodych ? czy to nie jest zastanawiające ? Oni juz wiedzą ze nic nie ma nic za darmo , ze samemy trzeba kreować swoją przyszłość, mysleć na potem. Dlatego wracam do pytania , jeżeli nie to co ..? Zeby nie było mam 54 lata wiec do emerytury jeszcze trochę ale juz dzis staramy sie o tym mysleć.
    ... zobacz więcej
  • 19:27:44, 22-02-2012 Tatiana

    Niestety reforma i mnie by dotyczyła ....zmiany zaczynaja sie od rocznika 1953 a ja jestem 1965 co kwartał -miesiac ,wiec liczac lekko w moim wypadku 4 latka dłuzej
  • 20:03:19, 22-02-2012 kora

    wiecie co?najlepiej zabralabym ten swoj kapital poczatkowy i sama zadbalabym o swoja przyszlosc.Po mojej smierci maz albo dzieci mogliby skorzystac z tych pieniedzy co by zostaly.A tak???kapital niby jest,ale pewnie wirtualny,bo nie wierze,ze jest on rzeczywiscie na moim koncie,a po mojej smierci pieniadze -no wlasnie???co sie nimi dzieje?
  • 20:06:50, 22-02-2012 kora

    jak myslec,jak pracuje sie za 1111zl netto-z czego odkladac na przyszlosc,jak nie wystarcza na biezace zycie?
  • 20:47:34, 22-02-2012 babciela

    Najbardziej podoba mi sie tancerz lub tancerka 67-mio letnia, lub policjant w czynnej sluzbie 67- letni goniacy bandyte , no i wydajnosc pracownika np budowlanego pracującego na koparce lub innym wysokim sprzęcie.

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy