Strona głównaEmeryturaPolscy emeryci nie są biedni?

Polscy emeryci nie są biedni?

Polscy emeryci nie należą do najbiedniejszych, wynika z raportu Komisji Europejskiej. Ich finanse w porównaniu do świadczeniobiorców z innych krajów UE bywają godne pozazdroszczenia. Odsetek polskich emerytów zagrożonych życiem w ubóstwie wynosi 8%, średnia dla całej UE zaś jest znacznie wyższa - 19%.
Najtrudniejszą sytuację okazują się mieć mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Cypru, Łotwy i Estonii. W przypadku Cypru wskaźnik ubóstwa wynosi 51%, w pozostałych wymienionych krajach - ponad 30%. Odsetek wyliczano biorąc pod uwagę m. in. stosunek wysokości świadczeń do średniej pensji oraz poziom opieki zdrowotnej.

O nienajgorszej sytuacji polskich emerytów świadczą też dane zebrane przez autorów projektu „Diagnoza Społeczna". Ustalono m. in. , że „rodziny emerytów znajdują się w relatywnie lepszej sytuacji niż ogół rodzin w Polsce". Ponadto, ich kondycja finansowa bywa lepsza od tej, w której znaleźli się pozostali Europejczycy.

Polscy emeryci rzadziej popadają w długi i często lepiej zarządzają swoimi środkami sprawiając, że starcza im „do pierwszego", bo mają inną mentalność niż osoby młodsze. Przyzwyczajeni do trudności polscy seniorzy są zwykle bardzo oszczędni. Priorytetem jest dla nich zapłacenie rachunków w terminie i analiza sklepów, w których najtaniej można zrobić zakupy.

Jak możliwe jest jednak to, że emeryci w naszym kraju radzą sobie relatywnie lepiej niż np. brytyjscy świadczeniobiorcy? Eksperci uważają, że system emerytalny WB doprowadził wielu tamtejszych emerytów do ubóstwa. Michelle Mitchell dyrektorka organizacji charytatywnych Age Concern oraz Help the Aged uważa, że lata ekonomicznej prosperity sprzed recesji nie zostały wykorzystane dla poprawienia stanu finansów emerytów.

„W kraju, gdzie najbogatsi mają dochody pięciokrotnie wyższe niż najniżej uposażeni, ludzie starsi stali się największymi ofiarami dysproporcji", uważa Mitchell. Przeprowadzone wcześniej przez wspomniane organizacje badania wykazały, że w Wielkiej Brytanii jedna na pięć osób po sześćdziesiątce rezygnuje z niektórych posiłków, by zaoszczędzić, zaś dwie osoby na pięć z trudnością nabywają najpotrzebniejsze do życia towary.

Na tym tle polscy emeryci, z których - według statystyk - 8% jest zagrożonych ubóstwem, wydają się być "nadziani". Dlaczego więc powszechnie panuje przekonanie o ich permanentnych problemach finansowych? "Bo choć nie żyją w nędzy, to są często biedni. Sporą część dochodów przeznaczają na leczenie. Poza tym przejście na emeryturę zazwyczaj oznacza obniżenie poziomu życia, co seniorzy odczuwają bardzo boleśnie" - mówi Dziennikowi prof. Elżbieta Tarkowska, zajmująca się badaniem ubóstwa w Polsce.

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że najlepiej w UE żyje się czeskim emerytom. Jedynie 5% z nich otrzymuje świadczenie na poziomie 60% średniej pensji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:17:22, 18-08-2009 Mar-Basia

    Cytat:
    tadeusz50
    Oj były w tym czasie podatki były pamięć szwankuje!!! Na 1000% były.

    Emerytury z pamięci babcia wdowa po sztygarze na kopalni dostawała w latch 60-tych 360zł. kwota nie była waloryzowana.

    No tak, z tego co pamietam to mlody czlowiek po Uniwersytecie czy Politechnice z tzw przymusowego nakazu pracy (bo takowe byly napewno) w latch 60-tych - zarabial ca 600-900 zl. Wobec tego emerytura 360 zl byla chyba proporcjonalna.

    W koncu tu nie chodzi o kwoty - tu chodzi aby emeryt polski mogl spokojnie zyc ze swojej emerytury.

    Podam Wam taki smieszny przyklad - chyba juz o tym pisalam. Kochana Szwajcaria, moja druga ojczyzna, ktora sobie bardzo chwale i dobrze sie tam czulam przez dlugie lata i ciagle czuje.

    Kazdy pracujacy, musi obowiazkowo wplacac na fundusz zwany AVS (emerytura, bezrobocie, inwalidzka renta), ca 5.% jego zarobku. Kotyzacja baza 40 lat pracy. Wynik po 40 latach pracy - ten co zarabial np. Sfr 2"000 miesizcznie i ten co zarabial Sfr 10'000 miesiecznie - obie wplacali 5.5%. Po 40 latach pracy - pelna emerytura z funduszy AVS wynosila w roku 2000 dla OBUDWOJGA - fr 1'800 (dzisiaj Sfr 2'100). Za Sfr 1'800 ciezko wyzyc, chyb, ze mieszka sie na dworcu. Ot, realia jednego z najbogatszyck krajow swiata.
    Dlatego rzad stworzyl drugi obowiazkowy nieopodatkowany fundusz tzw II Pilar i kotyzacje sa o duzo wyzsze ale i renty odpowiednio wyzsze. Aby lepiej zyc, ludzie poprostu od mlodego wieku odkladaja....bo nie maja innego wyboru.

    Wiem, ze mi zaraz skoczycie do oczu i powiecie, ze w Polsce nie ma z czego oszczedzac...ale mysle, ze nie jest az tak tragicznie. Doskonale pamietam jak to bywalo w czasie moich wizyt w kraju. Moi dawni koledzy, mimo narzekania na "niedosytek finansowy"' mieli samochody, ladne mieszkania, jezeli nie domki prywatne.....i ogromnie duzo wolnego czasu, jak na osoby pracujace. .
    ... zobacz więcej
  • 18:21:59, 18-08-2009 Mar-Basia

    Cytat:
    tadeusz50
    Widzisz Krystyna na co zasłużyłaś? Druga strona może krytykować wszystko i wszystkich. Och. Pomilczę.
    No jasne!!!!!! panie profesorku....wlasnie lepiej pomilcz. Myslalam, ze masz wlaczonego ignora...bo tak sie odgrazales wielokrotnie. Ciekawosc pewnie cie meczy. Juz wlaczam mojego....doskonaly wynalazek....nie mowiac o "privach" tak uwielbianych oprzez ciebie.
  • 18:28:19, 18-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    marbella123
    No jasne!!!!!! panie profesorku....wlasnie lepiej pomilcz. Myslalam, ze masz wlaczonego ignora...bo tak sie odgrazales wielokrotnie. Ciekawosc pewnie cie meczy. Juz wlaczam mojego....doskonaly wynalazek....nie mowiac o "privach" tak uwielbianych oprzez ciebie.
    Ufff jaka ulga, wreszcie nie będzie deptać mi po piętach???
    Czyżbyś miała dostęp do moich priv.? Co na to administracja?
  • 18:31:57, 18-08-2009 jip

    HEEEJJJ dajcie sobie LUZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 18:39:07, 18-08-2009 Mar-Basia

    Cytat:
    jip
    HEEEJJJ dajcie sobie LUZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Jipku a Ty co na emeryturki? Masz jakis poglad konkretny?
  • 18:58:37, 18-08-2009 jip

    Normalnie - nie narzekam.... to mój pogląd...
  • 19:16:31, 18-08-2009 tadeusz50

    Jip-ku ja też na swoją nie narzekam (ale nigdy nie jest jej za dużo). Mówię i piszę o tych co mają zdecydowanie mniej.
    A za czasy minione i sposób odkładania na emerytury nie odpowiadamy. Nawet gdyby były odkładane teraz dostalibyśmy wielką ogromną figę. Opisywałem to już parę razy. Powiem tak gdybym wiedział, że się przewrócę usiadłbym na pupie (tak jest delikatniej)
  • 19:30:04, 18-08-2009 elizka

    Jeżeli nikt wtedy,w latach naszej młodości, nie płacił podatków to skąd były pieniądze na bezpłatna służbę zdrowia,na szkoły,stypendia,wakacje dla dzieci i pracowników,prawie za darmo,na kina,i na emerytury też....itd...no skąd?Ja się pytam jak laik jakiś,naprawdę.

    Na pytanie zadane na początku odpowiem
    -nie są najbiedniejsi,ale bardzo smutni,najczęściej,no i wciąż zatroskani o byt.
    Czyż tak nie jest?
  • 19:37:13, 18-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    elizka
    Jeżeli nikt wtedy,w latach naszej młodości, nie płacił podatków to skąd były pieniądze na bezpłatna służbę zdrowia,na szkoły,stypendia,wakacje dla dzieci i pracowników,prawie za darmo,na kina,i na emerytury też....itd...no skąd?Ja się pytam jak laik jakiś,naprawdę.
    Podatki płaciliśmy zawsze, czasem były widoczne na "pasku" czasem nie bo zakłady pracy płaciły.
    http://www.money.pl/podatki/historia...,0,151415.html
  • 19:39:54, 18-08-2009 Lila

    Cytat:
    elizka
    Jeżeli nikt wtedy,w latach naszej młodości, nie płacił podatków to skąd były pieniądze na bezpłatna służbę zdrowia,na szkoły,stypendia,wakacje dla dzieci i pracowników,prawie za darmo,na kina....itd...no skąd?

    Podatki były,a także domiary.
    Firmy prywatne w czasach Gomułki płaciły haracz, bo trudno to nazwać podatkiem.
    Prócz tego ogromne łapówki dla skarbówki. W tej chwili mogę recytować z pamięci nazwiska przekupnych poborców i naczelników ze skarbówki, choć byłam wtedy uczennicą.
    Ale przysłuchiwałam się rozmowom Ojca z jego księgowym.

    Pamiętam ogromne obciążenia na rzecz odbudowy Warszawy czy na budowę Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.A także kontrole, z chwilą wybudowania przez Ojca naszego domu rodzinnego, także w celu dokwaterowania nam rodziny z pięciorgiem dzieci co najmniej.
    Toteż w naszym domu były zameldowane różne piąte wody po kisielu, które za małą gratyfikację, uczynnie świadczyły iż zamieszkują z nami, a jakże.

    To nie ma związku z podatkami, ale oddaje złodziejstwo władzy, która rzekomo wszystko dawała za darmo.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy