Strona głównaEmeryturaEmeryci coraz liczniejsi w krajach OECD

Emeryci coraz liczniejsi w krajach OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) powstała w 1960 roku, wówczas jeden na dwunastu obywateli krajów doń należących był w wieku 65 lat, bądź starszym. W 2005 roku ta proporcja osiągnęła postać: jeden na siedmiu.
Według szacunkowych danych, w 2050 roku 25% mieszkańców krajów należących do OECD będzie miało powyżej 65 lat. Naukowcy oceniają, że statystyczna długość życia zwiększy się, a przyrost naturalny będzie się utrzymywał na niskim poziomie. Emigracja młodych ludzi z krajów słabiej rozwijających się nie zmieni opisanych powyżej trendów demograficznych.

W wielu krajach struktura wiekowa znacząco zmieni się w niedalekiej przyszłości, w 2050 roku 40% mieszkańców będzie miało powyżej 65 lat, obecnie jeden obywatel na pięciu zalicza się do tej grupy wiekowej. Dziś ponad 65 lat ma 20% Niemców, w 2050 będzie to 30% tamtejszej populacji. Najmłodsze kraje OECD – USA, Islandia, Meksyk, Holandia i Turcja, zaczną się starzeć w takim tempie, jak pozostałe państwa, od 2030 roku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy