Strona głównaEmeryturaPrzejście na emeryturę - ludzie dłużej śpią, ale stają się mniej aktywni fizycznie

Przejście na emeryturę - ludzie dłużej śpią, ale stają się mniej aktywni fizycznie

Kiedy ludzie przechodzą na emeryturę, dłużej sypiają, ale jednocześnie zmniejszają swoją aktywność fizyczną.
Przejście na emeryturę - ludzie dłużej śpią, ale stają się mniej aktywni fizycznie [fot. Alexa from Pixabay]
Określono ilość aktywności takich, jak: czas spędzany w pozycji siedzącej, sen, lekka oraz aktywność umiarkowana do intensywnej. Wydłużenie czasu poświęconego na jedną z nich nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia co najmniej jednej innej. Wykorzystano czułe akcelerometry, czyli urządzenia, które monitorują codzienną aktywność.

Kiedy na emeryturę przeszły osoby wykonujące pracę fizyczną czy pracujące w branży usługowej, ilość snu i siedzący tryb życia zwiększył się w stosunku do aktywności fizycznej. Zmiana ta była większa u kobiet niż u mężczyzn. W przypadku ludzi, którzy przeszli na emeryturę z pracy niefizycznej, zwiększył się udział snu w stosunku do aktywności fizycznej i czasu spędzanego w . Umiarkowany do intensywnego wysiłek fizyczny zmniejszył się bardziej niż lekka aktywność fizyczna.

- Spadek aktywności fizycznej można wytłumaczyć brakiem działań związanych z obowiązkami zawodowymi oraz dojazdami do i z pracy w momencie przejścia na emeryturę. Są one w pewnym stopniu zastępowane przez sen, a w przypadku pracowników fizycznych także przez czas siedzenia - prof. Kristin Suorsa, współautorka badań.

Wcześniejsze testy pokazały, że zastąpienie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej jakimkolwiek innym „zachowaniem ruchowym" sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym i cukrzycy typu 2.

- To wszystko pokazuje, że osoby przechodzące na powinny dążyć do zwiększenia ilości aktywności fizycznej, szczególnie umiarkowanej i intensywnej. Jednocześnie warto unikać siedzącego trybu życia i pozostawania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas, a częściej - mówi prof. Suorsa.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy