Strona głównaEmeryturaJak wczesna emerytura może wpływać na nasze zdrowie

Jak wczesna emerytura może wpływać na nasze zdrowie

Przejście na emeryturę to poważna życiowa zmiana, która może mieć znaczący wpływ na życie danej osoby.
Jak wczesna emerytura może wpływać na nasze zdrowie [fot. Ri Butov from Pixabay]
Niektórym emerytura kojarzy się ze zwolnieniem tempa, i cieszeniem się z tego, co życie ma do zaoferowania. U innych jednak zakończenie regularnego harmonogramu pracy może powodować i niepewność co do możliwości opłacenia niezbędnych rachunków, etc.

Na Yale School of Public Health sprawdzono, jak wpływa na zdrowie psychiczne i związaną z nią szpitalną opiekę psychiatryczną wśród chińskich pracownic. Wykorzystano wyjątkową chińską politykę dotyczącą wieku emerytalnego i reprezentatywne w całym kraju dane dotyczące potrzeb medycznych pacjentów.

W badaniu skupiono się szczególnie na różnicach między kobietami pracującymi na stanowiskach fizycznych, takich jak praca w fabrykach i handlu, a stanowiskami umysłowymi, takimi jak zarządzanie biurem.

W chińskim systemie emerytalnym w różnych zawodach obowiązuje różny wiek, w którym kobiety mogą opuścić rynek pracy. W przypadku pań wykonujących prace fizyczne wiek emerytalny wynosi 50 lat, natomiast kobiety pracujące umysłowo zazwyczaj spełniają swoje obowiązki zawodowe do 55-go roku życia.

Przeanalizowano dokumentację szpitalną pacjentek tuż przed i po osiągnięciu wieku emerytalnego. W przypadku pracownic fizycznych liczba przyjęć do szpitala z powodu chorób psychicznych, w tym stanów lękowych, i zaburzeń związanych ze stresem, wzrosła po przejściu na emeryturę. Nie zaobserwowano jednak podobnego wzrostu wśród kobiet przechodzących na emeryturę pięć lat później i wykonujących pracę umysłową.

Z badania wynika, że emerytki mające za sobą fizyczną pracę częściej również udawały się na ostry dyżur w przypadku kryzysów psychicznych. Odnotowano wzrost o 16,6 proc. liczby wizyt na ostrym dyżurze z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym po przejściu na emeryturę pań pracujących fizycznie. Ponownie nie zaobserwowano podobnego wzrostu w zakresie opieki doraźnej wśród emerytowanych pracownic umysłowych.

Wcześniejsze wsparcie kobiet pracujących fizycznie mogłoby pomóc im w płynniejszym wyjściu z rynku pracy, w tym poprawić ich przygotowanie psychiczne, uważają eksperci.

- Przyczyny gorszego stanu zdrowia psychicznego wspomnianej grupy kobiet po przejściu na emeryturę pozostają niejasne - stwierdza prof. Xi Chen z Yale School of Public Health. - Może się jednak zdarzyć, że sama rezygnacja z pracy i niższe dochody mogą mocniej uderzyć w pracowników fizycznych pod względem psychicznym i finansowym niż w przypadku osób ze stanowisk umysłowych. Pracownicy fizyczni mają również zwykle mniej zasobów, aby dostosować się do poważnych zmian w życiu - dodaje prof. Chen.

- Chiny, posiadające największą i najszybciej rosnącą starzejącą się populację na świecie, stoją w obliczu rosnącej presji ekonomicznej w zakresie systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej - mówi Ruochen Sun, współautor badania.

Istniejąca w Chinach polityka dotycząca wieku emerytalnego i mająca związek z wykonywanym zawodem została wprowadzona w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy średnia długość życia w tym kraju wynosiła około 43 lata. Według Sun, obecnie w chińskim społeczeństwie co roku przybywa około 20 milionów nowych emerytów.

W badaniu skoncentrowano się na konsekwencjach zdrowotnych wcześniejszej emerytury. Ponieważ ustawowy wiek emerytalny pracowników płci męskiej w Chinach wynosi 60 lat, w badaniu nie uwzględniono ich w analizach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy