Strona głównaEmeryturaEmerytura z ZUS i OFE - oblicz jej wysokość

Emerytura z ZUS i OFE - oblicz jej wysokość

I ty zostaniesz emerytem – ile może wynieść emerytura z ZUS i OFE? Co zrobić, żeby mieć więcej? Polacy nie wiedzą, jakiej wysokości świadczenia otrzymywać będą na emeryturze. Ich obliczenie chce ułatwić ING Nationale-Nederlanden, prezentując kalkulator emerytury.
Dostępny na stronie internetowej www.ing.pl kalkulator emerytalny to aplikacja, pozwalająca obliczyć wysokość świadczenia z dwóch obowiązkowych filarów emerytalnych. Obliczeń można dokonywać na dwa sposoby: uproszczony i zaawansowany. Wyliczenie uproszczone wymaga zaznaczenia odpowiedniej płci, wieku i podania wysokości dochodów brutto.

Żeby skorzystać z zaawansowanego obliczania emerytury, należy dodatkowo podać wartość kapitału początkowego (jeśli jej nie znamy, kalkulator pomoże ją wyliczyć), a potem za pomocą suwaka zaznaczyć określoną wartość wskaźników dotyczących rynku pracy, wybrać wiek emerytalny, określić stopę zwrotu OFE i wysokość opłat. Kalkulator poda szacowaną wysokość emerytury netto z podziałem na I i II filar oraz wysokość zgromadzonych w nich środków. „Emerytura dotyczyć będzie prędzej czy później każdego z nas.

Warto zwrócić uwagę na dane GUS – już w 2030 roku 50% polskiej populacji stanowić będą osoby w wieku powyżej 50 lat, a średnia długość życia zwiększy się ze względu na postęp medycyny. Oznaczać to może kłopoty dla tych emerytów, którzy swoją emeryturę oprą tylko na dwóch filarach, z których pierwszy finansowany jest przez osoby aktywne zawodowo. Ich emerytury będą niższe.” – ocenia Jarosław Jamka.

Dobrowolne odkładanie środków w III filarze może być skutecznym sposobem na zapewnienie sobie wyższej emerytury. Jednakże większość Polaków czuje się niedoinformowana, w jaki sposób można inwestować i oszczędzać środki na dodatkową emeryturę. Dodatkową emeryturę można gromadzić poprzez szereg instrumentów finansowych, takich jak ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, różne formy indywidualnego konta emerytalnego, fundusze inwestycyjne czy konta oszczędnościowe. Podkreślić warto, że coraz większego znaczenia przy produktach postrzeganych jako emerytalne, nabierać będzie element gwarancyjny, pozwalający na zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa i jednocześnie nie zamykający możliwości swobodnego pomnażania kapitału.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy