Strona głównaEmeryturaEmerytury: jakie zmiany w OFE?

Emerytury: jakie zmiany w OFE?

Minister pracy i polityki społeczenej Jolanta Fedak rozmawiała z przedstawicielami środowiska naukowego na temat zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych. Dyskutanci zgodzili się co do zasadniczego celu zmian -osiągnięcia jak najwyższej emerytury po jak najmniejszych kosztach i co do metody - uproszczenia systemu przez zlikwidowanie zbędnych prowizji i opłat.
W opinii zarówno obecnych władz ministerstwa pracy i polityki społeczenej jak i części specjalistów doświadczenia ostatnich lat wskazują na potrzebę dokonania zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych. Brak jest konkurencji cenowej pomiędzy towarzystwami emerytalnymi. Ich sytuacja finansowa ulega poprawie niezależnie od osiąganych przez nie rezultatów. Rosną także koszty ich utrzymania, które ponoszą przyszli emeryci. W tej sytuacji w MPiPS przygotowano założenia nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Są one przedmiotem konsultacji międzyresortowych, z partnerami społecznymi oraz tematem dyskusji w mediach. Aby poszerzyć stan wiedzy na temat możliwości poprawy działania otwartych funduszy emerytalnych, minister Jolanta Fedak spotkała się z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych.

Rozmówcy minister zgodzili się co do zasady, że system emerytalny powinien być maksymalnie przejrzysty i prosty i dzięki temu tańszy od obecnego. Należy więc likwidować, tam gdzie to jest możliwe, zbędne łańcuchy prowizji i opłat i nie tworzyć równie zbędnych piramid instytucjonalnych. Koszt funkcjonowania systemu jest opłacany bezpośrednio ze składek na przyszłe emerytury. Im ten koszt niższy, tym wyższe są przyszłe świadczenia.

Zebrani podkreślili związek między pewnością wypłaty emerytury, a sytuacją budżetu państwa. Oddzielanie interesu państwa od interesu ubezpieczonych jest bezpodstawne. Państwo, czyli stan jego finansów, jest gwarantem nie tylko wypłaty, ale również wysokości przyszłej emerytury. Uczestnicy spotkania zgodzili się ponadto z tezą, że obowiązek przynależności nie motywuje OFE do lepszego zarządzania aktywami.

Tagi: ofe, emerytury

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy