Strona głównaEmeryturaEmerytury pomostowe - kto dostanie rekompensatę?

Emerytury pomostowe - kto dostanie rekompensatę?

Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Rekompensatę mogą otrzymać osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia br. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. (art. 32 i 33 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS). Przy ustalaniu 15 - letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze uwzględniane będą jedynie te okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Okresy niewykonywania pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie zostaną zaliczone.

Rekompensaty nie otrzyma osoba, która ma ustalone prawo do emerytury pomostowej albo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wysokość rekompensaty uzależniona jest m.in. od udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, długości okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, obniżonego wieku emerytalnego określonego dla danego rodzaju pracy oraz od wieku osoby ubiegającej się o rekompensatę.
Jak starać się o wypłatę rekompensaty? Do wniosku o emeryturę należy dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wystawione przez pracodawcę, u którego wnioskodawca był zatrudniony. Jeśli firma już nie istnieje, zaświadczenie może wystawić tzw. następca prawny, który posiada dokumentację osobową wnioskodawcy. Osoba, która wykonywała własną działalność twórczą lub artystyczną powinna przedstawić decyzję Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, potwierdzającą okres i rodzaj tej działalności.

Rekompensata jest dodatkiem do kapitału początkowego i łącznie z nim podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.

ZUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy