Strona głównaEmeryturaKomisarz UE ds. zatrudnienia: trzeba ustalić jeden wiek emerytalny dla całej UE

Komisarz UE ds. zatrudnienia: trzeba ustalić jeden wiek emerytalny dla całej UE

Wyzwaniem dla systemów emerytalnych jest nie kryzys finansowy, ale kwestie demograficzne i długowieczność, uważa komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor i zapowiada przedstawienie propozycji naprawy systemów emerytalnych w Unii, które obejmą m. in. postulat podwyższenia i wieku emerytalnego i zrównania go we wszystkich krajach członkowskich.
Komisarz UE ds. zatrudnienia: trzeba ustalić jeden wiek emerytalny dla całej UE Na corocznej konferencji National Association of Pension Funds Andor powiedział, że ponieważ żyjemy w lepszym zdrowiu dłużej niż kiedykolwiek przedtem, powinien zostać przywrócony bilans osób pracujących i ludzi na emeryturze, a i jedyny sposób osiągnięcia tego celu to podniesienie wieku emerytalnego.

Jak wskazał komisarz Andor, te reformy wieku emerytalnego muszą zostać uwzględnione przez poszczególne państwa członkowskie. - Reformy te są w agendzie każdego kraju - Portugalia na przykład wdrożyła je wcześniej niż inni. Kryzys finansowy nie był więc dla Portugalii tak wielkim zagrożeniem - tzn. był zagrożeniem dla Portugalii, ale nie dla jej systemu emerytalnego - stwierdził Andor.

- Inne państwa musiały przeprowadzać reformy w pośpiechu, ale tylko dlatego, że zignorowały wpływ zmian demograficznych na system emerytalny. Kluczowym wyzwaniem nie jest kryzys finansowy, ale kwestie demograficzne - dodał Andor.

Komisarz mówił również o problemach dotyczących siły roboczej w UE. - Od przyszłego roku, wielkość siły roboczej w UE zmniejszy się, natomiast liczba osób korzystających ze świadczeń emerytalnych nadal będzie wzrastać. Saldo okaże się katastrofalne w ciągu 10 do 15 lat, jeśli nie dostosujemy wieku emerytalnego i nie zaczniemy pracować dłużej teraz - stwierdził Andor.

László Andor postuluje wydłużenie wieku emerytalnego w państwach członkowskich UE, a także, "holistyczne podejście" do emerytur, które będzie wspierać kształcenie ustawiczne i dłuższe aktywne życie, a celem ma być średnia zatrudnienia w całej UE na poziomie 75%.

- Rok 2012 będzie rokiem aktywnego starzenia się - to okazja do tego, aby zachęcić do opracowywania odpowiednich polityk w krajach UE z coraz większą liczbą osób starszych - stwierdził Andor.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:05:36, 13-02-2012 ~gość: 195.110.50.xxx

    Niech Pan Komisarz ustali wpierw by zarobki były takie same dla całej UE-to będzie w porządku!!!!
  • 13:49:33, 17-02-2012 tomeh

    Idea dobra ale wiek może być jeden - a zarobki, też trzeba ustalić jednakowe a przynajmniej takie minimum krajowe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy