Strona głównaEmeryturaMało popularny III filar emerytalny

Mało popularny III filar emerytalny

Nasz system składa się trzech filarów. Ten trzeci jest dodatkowy, nieobowiązkowy, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty. Polacy jednak rzadko z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Zofia Czepulis-Rutkowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
„W okresie wysokiego bezrobocia mówiło się o rynku pracy pracodawców. To pracodawca narzucał warunki zatrudnienia i wysokość płacy. Przedsiębiorca nie postępuje inaczej, niż dyktuje mu to interes ekonomiczny. Jeżeli nie ma potrzeby dodatkowego wynagradzania, kiedy zapotrzebowanie na miejsca pracy jest ogromne, nie będzie organizował sytemu dodatkowych emerytur. Może bowiem zachować lub pozyskać siłę roboczą bez względu na to, czy utworzy III filar, czy nie. Dlatego też ten dodatkowy system nie mógł się rozwinąć i nie rozwinął się", wyjaśnia dyrektor Czepulis-Rutkowska.

„Jeżeli pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników, można sądzić, że będą zainteresowani dodatkowymi zachętami, aby przyciągnąć potencjalnych pracowników. Zachęty tak, ale niekoniecznie w postaci systemu emerytalnego. Znajdujemy się aktualnie w dobie rozwoju elastycznych rynków pracy. Zmienia się produkcja i zatrudnienie, ponieważ przedsiębiorcy w szybkim czasie muszą dostosować się do zmieniającego się popytu. Popytu nie tylko krajowego czy unijnego, ale także światowego. Dlatego też pracodawcy w inny sposób będą starali się zachować siłę roboczą. Nie przypuszczam, aby perspektywy dla dodatkowych systemów były obiecujące", przewiduje dyrektor Czepulis-Rutkowska.

Badania wykazały, że jedynie 37% pracujących Polaków myśli o tym, żeby odłożyć jakieś dodatkowe pieniądze na emeryturę, słowo „jedynie" jest tu o tyle uprawnione, że np. w Czechach odsetek ten wyniósł niemal 80%. Poza tym - jak wspomniano powyżej - w tworzeniu emerytury w III filarze znaczną rolę odgrywa pracodawca, który kreuje pracowniczy program emerytalny. Wprowadzając odpowiedni program i wpłacając składki, pracodawca umożliwia odkładanie dodatkowych, takze niewielkich środków przez pracownika do funduszu. Niestety, większość towarzystw ubezpieczeniowych oferujących III filar nie daje możliwości odkładania małych kwot.

Joanna Papiernik / ZUS

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy