Strona głównaEmerytura"Nie" dla zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

"Nie" dla zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Postulat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie znajduje przyzwolenia społecznego - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Rozwiązaniu temu przeciwnych jest niemal trzy czwarte dorosłych Polaków. Popiera je jedna piąta.
Sprzeciw wobec ujednolicania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Co ciekawe, propozycja zrównania wieku emerytalnego obu płci częściej budzi opór samych zainteresowanych, a więc kobiet (81%) częściej niż mężczyzn (67%). Stosunkowo bardziej przychylnie reagują na nią ludzie młodzi (29% w wieku 18–24 lata), mieszkańcy największych miast (31%) oraz osoby najlepiej wykształcone (28% z wyższym wykształceniem) i sytuowane (36% badanych o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł). Zdecydowanie najczęściej postulat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn przyjmują z aprobatą właściciele firm (46%).

Sprzeciw wobec zmian w systemie emerytalnym dominuje w elektoratach wszystkich partii politycznych cieszących się największym poparciem społecznym. Postulat zrównania wieku emerytalnego obu płci ma jednak wyraźnie więcej zwolenników wśród zdeklarowanych wyborców PO i SLD niż wśród sympatyków PiS i PSL.

Dezaprobatę wyrównania wieku emerytalnego obu płci wyrażają także osoby ubezpieczone w nowym systemie, w tym szczególnie kobiety.

Przeciwnicy zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn tłumaczą zasadność utrzymania dotychczasowych przepisów przede wszystkim większym obciążeniem kobiet pracą, wynikającym z konieczności łączenia przez nie obowiązków zawodowych i domowych. Często przywoływany jest także argument, że kobiety po zakończeniu aktywności zawodowej są potrzebne rodzinie, aby pełniły funkcje opiekuńcze wobec wnuków i innych osób wymagających opieki, np. starszych rodziców. Bardzo wielu przeciwników zrównania wieku emerytalnego podkreśla, że kobiety są słabsze fizycznie i nie mogą tak długo jak mężczyźni pracować w zawodach wymagających pracy fizycznej. Inne argumenty przeciw zmianom dotychczasowych przepisów były przywoływane zdecydowanie rzadziej. Mniej niż co piąty badany z tej grupy wskazywał, że kobiety mają mniej powodów, aby chcieć dłużej pracować zawodowo, często bowiem wykonują gorsze, słabiej opłacane prace. Zarazem tylko nieliczni tłumaczyli swojej stanowisko przekonaniem, że kobiety przykładają do pracy zawodowej mniejszą wagę niż mężczyźni. Rzadko powoływano się także na tradycję, wskazując argument, że kobiety przyzwyczaiły się do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

W opinii zdecydowanej większości Polaków rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają wiek emerytalny pięć lat wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwie. Pozostali mający wyrobione zdanie na ten temat częściej sądzą, że jest to krzywdzące dla mężczyzn niż dla kobiet. Dane te wyraźnie pokazują, że możliwość wcześniejszego (w porównaniu z mężczyznami) przechodzenia przez kobiety na emeryturę traktowana jest raczej jako przywilej niż dyskryminacja.

W ciągu ostatniego półtora roku wyraźnie zwiększył się (o 12 punktów) odsetek zwolenników utrzymania dotychczasowych przepisów dotyczących wieku nabywania uprawnień emerytalnych, nawet jeśli oznacza to niższe świadczenia dla kobiet.

Umożliwienie kobietom wyboru, czy chcą dłużej pracować i otrzymywać wyższe świadczenia czy też wolą krócej pracować i mieć niższe emerytury, najczęściej postulują mieszkańcy największych miast (62%), badani z wyższym wykształceniem (66%) oraz osoby najlepiej sytuowane – o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (63%). Za krótszą pracą kobiet, nawet jeśli wiązałoby się to z niższymi świadczeniami emerytalnymi, opowiadają się najczęściej mieszkańcy wsi (47%) i rolnicy (48%) oraz osoby zatrudnione w spółkach właścicieli prywatnych i państwa, a więc przede wszystkim pracownicy sprywatyzowanych zakładów państwowych (47%). Zrównanie wieku emerytalnego obu płci, tak aby kobiety otrzymywały świadczenia emerytalne podobnej wysokości, stosunkowo najczęściej popierają właściciele firm (27%).

Za elastycznymi przepisami dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet opowiada się większość sympatyków PO i SLD oraz blisko połowa zdeklarowanych wyborców PiS. Jedynie w elektoracie PSL przeważa opinia, że kobiety powinny pracować krócej niż mężczyźni, nawet jeśli ich świadczenia emerytalne będą przez to niższe.

Tagi: emerytura

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:39:14, 27-04-2014 ~gość: 80.48.84.xxx

    TO dyskryminacja męszczyzn! co?!-facet dłuzej się starzeje? jeszcze krócej żyje a musi pracowac dłużej...biologicznie nie jest uzasadniona różnica wieku w taką strone!-wczesniej na emeryture powinien przechodzić ten co krócej żyje a nie dłuzej...TO CHORE!..a jesli chodzi o te zajmowanie sie domem...to niejest to samo co praca zawodowa...i jak facet na się pręzyc dla rodziny to ok..ale jak kobieta to zaraz przywileje musza być...i niebierze sie pod uwage ze facet krócej zyje bo to niewygodne fakty jeszcze oszukują ze obliczeniami długości życia i dziedziczenia kapitału z ofe..
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy