Strona głównaEmeryturaSejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych

Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych

W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Straci je między innymi większość nauczycieli, część kolejarzy i dziennikarze – informuje TVN 24.
Według nowej ustawy, „pomostówki” będą przysługiwać osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały w szczególnych warunkach co najmniej 15 lat albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Z „pomostówek” będą mogli skorzystać m.in. górnicy i pracownicy zajmujący się wywozem nieczystości.

Osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach, otrzymają rekompensaty za utratę prawa do wcześniejszej emerytury. Ma to być rodzaj zadośćuczynienia za utratę przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę dla osób, które zaczynając pracę wiele lat temu sądziły, że będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.

Prawo do emerytury pomostowej stracili m.in. listonosze, kierowcy ciężarówek, autobusów i tramwajów, zespoły operacyjne i anestezjolodzy pracujący w innych warunkach niż ostry dyżur oraz elektromonterzy napowietrznych sieci elektroenergetycznych, jeżeli nie wykonują prac pod napięciem.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć