Strona głównaEmeryturaSprawdź swoje konto w ZUS

Sprawdź swoje konto w ZUS

Jeśli dostałeś przesyłkę z ZUS nie wrzucaj jej do kosza tylko dokładnie przeczytaj, jaki jest stan Twojego konta emerytalnego, sprawdź czy twój pracodawca odprowadza za ciebie składki. Jeśli brakuje wpłat koniecznie dowiedz się, dlaczego.
Sprawdź swoje konto w ZUS [© whitelook - Fotolia.com] wysłał listy z informacją o stanie konta do wszystkich osób, które chociaż raz w życiu miały odprowadzoną składkę do ZUS. Informacje nie zostały wysłane tylko do tych, którzy założyli sobie profil elektroniczny na PUE. W takim przypadku wszystkie dane można sprawdzić, bowiem samemu po zalogowaniu na swoje konto. Czas na wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego ZUS miał do końca sierpnia, ale zakończył ją na 13 dni przed upływem ostatecznego terminu. Korespondencja trafiła do ponad 18,5 mln klientów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przesłać informację o stanie konta ubezpieczonego osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym konto w ZUS. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym wysyłka została zakończona przed terminem. W tym roku ostatnie listy wyszły z ZUS-u jeszcze wcześniej niż rok temu, bo 18 sierpnia.

W tegorocznej informacji o stanie konta ubezpieczonego, która obejmuje dane na 31 grudnia 2015 r., było kilka nowości, w porównaniu z latami ubiegłymi. I tak pojawiły się dane o:
  • Ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie, na które składają się zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne za 2015 r. w wysokości nominalnej,
  • Ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie i subkoncie łącznie, (jeżeli ubezpieczony posiada subkonto),
  • Hipotetycznej emeryturze obliczonej na podstawie ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie i subkoncie łącznie.
– Łączna liczba blisko 18,7 mln wysłanych listów nie oznacza, że nagle przybyło ubezpieczonych w ZUS. Korespondencję wysyłamy, bowiem do każdego, kto odprowadził w swoim życiu przynajmniej jedną składkę, choćby nawet obecnie był ubezpieczony w innym niż powszechny system ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczony w ogóle nie był – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. – W tym roku po raz pierwszy, w ramach prowadzonej akcji informowania o stanie konta , nie wysyłaliśmy informacji do ubezpieczonych, którzy mają swoje indywidualne konto w ZUS – dodaje Kowalska.

Takich osób w całej Polsce jest 1 228 865 informacje o stanie ich konta i wpływie składek są już dostępne w formie elektronicznej na ich kontach.

Tagi: emerytura, konto, zus

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X