Strona głównaEmeryturaSystem emerytalny - bezpieczeństwo dzięki różnorodności?

System emerytalny - bezpieczeństwo dzięki różnorodności?

Z dniem 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Jakkolwiek przez wielu został z nieufnością, niektórzy przedstawiciele obecnego rządu przekonują, że nowy system jest komplementarny i stanowi konsensus wypracowany przez rożne środowiska.
„Uważam, że system, który mamy w Polsce, jest dobry i dostosowany do długookresowych wyzwań, które przed nim stoją. Ponieważ pracowałam w zespole, który przygotowywał reformę emerytalną w 1999 roku, oczywiście czuję się związana z filozofią tego systemu, wyrażoną w haśle "Bezpieczeństwo dzięki różnorodności". Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to system umowy międzypokoleniowej. Każdy system emerytalny, każda ustawa, która dotyka zakresu ubezpieczeń społecznych wymaga konsensusu społecznego, większego lub mniejszego. W mojej pracy staram się dążyć do osiągnięcia kompromisu i pewnej wspólnoty celów. Jeżeli system emerytalny jest stabilny, oferuje adekwatne świadczenia i jest akceptowalny społecznie - jest to system dobry", mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, podsekretarze stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Nowy system emerytalny oparty na zasadach wypłat emerytur kapitałowych był kontestowany, tak że do ostatniej chwili jego wprowadzenie nie było pewne.

„Rozwiązania, zawarte w ustawie o emeryturach kapitałowych, powstały w wyniku badań, przemyśleń i analiz zjawisk występujących w naszym kraju. Docelowo powinny być to emerytury wypłacane na zasadzie określonej stawki oferowanej przez poszczególne zakłady emerytalne, czyli fundusze dożywotnich emerytur kapitałowych. Udało się również dobrze rozwiązać kwestie emerytur okresowych, czyli to, w jaki sposób emerytury kapitałowe mogą funkcjonować mimo zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i przy jednoczesnym stosowaniu wspólnych tablic średniego statystycznego trwania życia do wyliczania świadczeń. Myślę więc, że udało się w ramach tych warunków brzegowych, które istniały, zaproponować rozwiązania optymalne. Przed nami kwestia tego, jak powinna wyglądać nowa ustawa o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych, bo stara została zawetowana efektywnie przez prezydenta. To wymaga jeszcze dyskusji, analiz i prób znalezienia konstruktywnego rozwiązania. Bardzo ważne jest natomiast to, że na dzisiejszym etapie emerytury kapitałowe dla pierwszych pań, które przechodzą na nowe emerytury, są już wypłacane. Są to emerytury okresowe. W ciągu najbliższych pięciu lat powinna być dopięta w ustawach kwestia dotycząca wypłat dożywotnich emerytur kapitałowych", uważa Agnieszka Chłoń-Domińczak

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć