Strona głównaEmeryturaTK: przeliczanie renty zgodne z Konstytucją

TK: przeliczanie renty zgodne z Konstytucją

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczące odmowy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem 24 proc. kwoty bazowej. TK uznał, że kwestionowane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny orzekał w sprawie zgodności art. 53 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z art. 2 i art. 32 Konstytucji w przypadku ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Pytający sąd ustalił, że Franciszek C. pobierał rentę z tytułu zaliczenia go do III grupy inwalidzkiej, a następnie stałą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego Franciszek C. złożył wniosek o przyznanie emerytury.

Organ rentowy przyznając wnioskodawcy świadczenie emerytalne przyjął podstawę wymiaru renty i stwierdził brak podstaw prawnych do przyjęcia "nowej" kwoty bazowej. Zdaniem pytającego sądu ustawodawca wprowadzając kwestionowane przepisy doprowadził do zróżnicowania uprawnień w zakresie wysokości pobieranej emerytury.

Przyjmowanie "starej" kwoty bazowej prowadzi do krzywdzącego i niezrozumiałego społecznie zróżnicowania uprawnień ubezpieczonych urodzonych przed 1949 r. Narusza to konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wzmiankowany artykuł ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji.

W opinii TK, ustawodawca zróżnicował możliwość przyjęcia nowej kwoty bazowej w grupie ubezpieczonych, którzy wcześniej mieli ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Możliwość obliczenia emerytury od nowej kwoty bazowej, uzyskali jedynie ci zainteresowani, którzy po nabyciu uprawnień do świadczenia (którego podstawę wymiaru wskazali za podstawę wymiaru emerytury) podlegali co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Przyjęcie nowej kwoty bazowej w odniesieniu do świadczeniobiorców, którzy po ustaleniu prawa do renty nie podlegali ubezpieczeniu przez odpowiedni okres, powodowałoby większy wzrost emerytury bez ich udziału w tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wprowadzone zróżnicowanie jest zgodne z Konstytucją.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy